1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. BAE, ABD ile yaptığı 23 milyar dolarlık savunma anlaşmasından çekilebilir
BAE, ABD ile yaptığı 23 milyar dolarlık savunma anlaşmasından çekilebilir

BAE, ABD ile yaptığı 23 milyar dolarlık savunma anlaşmasından çekilebilir

Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ile yapılan ve aralarında F-35 savaş uçakları ve diğer gelişmiş mühimmatları da kapsayan 23 milyar dolarlık 'savunma paketi' anlaşmasından çekilme tehdidinde bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD ile yapılan ve aralarında F-35 savaş uçakları, Reaper insansız hava araçları ve diğer gelişmiş mühimmatları da kapsayan 23 milyar dolarlık 'savunma paketi' anlaşmasından çekilme tehdidinde bulundu.

Wall Street Journal'ın haberine göre Körfez ülkesi, ABD'nin sunduğu 'güvenlik gereksinimlerinin çok ağır' olmasından şikayetçi.

F-35'in ABD'li üretici firması Lockheed Martin Corp, ABD Dışişleri Bakanlığı ile BAE Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yorum taleplerini yanıtsız bıraktı.

BAE, ABD ile 50 adet F-35 ve 18 adet silahlı insansız hava aracı satın almak için anlaşma imzalamıştı.

Ocak ayında BAE'nin Washington Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, anlaşma bedelinin 23 milyar dolar olduğu, savunma paketinin içinde 10,4 milyar dolarlık 50 adet F-35 tipi savaş uçağı, 2.97 milyar dolarlık 18 adet MQ-9B tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve 10 milyar dolarlık farklı mühimmatın yer aldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Washington'ın Orta Doğu'daki en yakın müttefiklerinden olan Abu Dabi, uzun süredir Amerikan avcı uçağı F-35'lerle ilgilendiği yönündeki niyetini belli ediyordu.

BAE'nin bu talebinin önü, 2020'de İsrail ile diplomatik ilişkilerini normalleştirmesinin ardından açılmıştı.

Diğer yandan bir BAE Savunma Bakanlığı yetkili, 4 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Fransa'dan Rafale savaş uçaklarının satın alınmasının F-35 savaş uçaklarını satın alma planını etkilemeyeceğini ve yerini almayacağını dile getirmişti.

Fransa, ay başında Birleşik Arap Emirlikleri'ne 16 milyar euro karşılığında 80 adet Rafale savaş uçağı sattığını açıklamıştı.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.