1. İNSAN HAKLARI

  2. "BAE, Tatar Türkü eski Guantanamo mahkumunu Rusya'ya iade etmek üzere"
"BAE, Tatar Türkü eski Guantanamo mahkumunu Rusya'ya iade etmek üzere"

"BAE, Tatar Türkü eski Guantanamo mahkumunu Rusya'ya iade etmek üzere"

Birleşik Arap Emirlikleri'nin eski bir Guantanamo mahkumu olan Müslüman Tatar Türkü Ravil Mingazov'u Rusya'ya iade etmeye hazırlanması tepki çekiyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Müslüman Tatar Türkü Ravil Mingazov'u Rusya'ya iade etmek üzere olduğu bildirildi.

İnsan hakları uzmanları ise yeni bir açıklama yayınlayarak BAE'yi iadeyi durdurmaya çağırdı.

Mingazov'un zorla iade edilmesine hazırlanıldığı belirtilen açıklamada, Mingazov'un Rusya'ya iade edilmesi halinde kendisine hukuki garantiler sağlanmaması ve haklarının ihlal edilmesi riski bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İlgili hükümetleri uluslararası yükümlülüklerine uymaya, yeniden yerleştirme için sağlanan diplomatik güvenceleri yerine getirmeye ve isteği dışında ülkesine geri gönderilmesi halinde Sayın Mingazov'un fiziksel ve ahlaki bütünlüğüne yönelik kanıtlanmış riskleri dikkate almaya çağırıyoruz.

Sayın Mingazov, Küba'nın Guantánamo Körfezi'ndeki tutukluluğu sırasında ve öncesinde işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele mağdurudur ve yaklaşık 15 yıl boyunca ABD tarafından keyfi olarak alıkonulmuştur. Geçmişteki bu ihlaller ve BAE'de açıklanmayan bir yerde süresiz keyfi gözaltı durumu göz önüne alındığında, insan haklarının daha ciddi ihlallerine karşı son derece savunmasız kalmaktadır."

Ravil Mingazov

1967 yılında Rusya'da doğan Müslüman Tatar Türkü Ravil Mingazov, gençliğinde bir süre Sovyet ordusunda görev yaptı.

İslami düşünceleri ve gördüğü baskılar sebebiyle 2000 yılında ordudan ayrılıp Tacikistan'a, 11 Eylül 2001 sonrası ise burada da baskılar görmesiyle Pakistan'a yerleşti.

Pakistan güçlerince keyfi biçimde gözaltına alınıp, yabancı savaşçı olduğu iddiasıyla ABD'ye verildi. Bu iddiaya dair hiçbir maddi kanıt sunulamadı. Buna rağmen 2017 yılına kadar Guantanamo'da tutuldu.

2016 yılında serbest bırakılmasına karar verilerek, 2017'de BAE'ye teslim edildi. Kağıt üzerinde, burada kısa bir uyum sürecinin ardından sivil hayata geri dönmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak durum bu şekilde olmadı. BAE, Ravil Mingazov'un yanı sıra diğer eski Guantanamo tutsaklarının hapis hayatını sürdürdü. İşkence ve kötü muamele devam etti.

Ravil Mingazov, şu an Rusya'ya iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.