Bağdat hükümeti Rusya’dan Su-57 alacak

Bağdat hükümeti Rusya’dan Su-57 alacak

Bağdat hükümetinin, Rus üretimi beşinci nesil olarak nitelenen hayalet uçak SU-57’leri almayı planladığı bildirildi.

ABD merkezli Forbes dergisinin Rus medyasına dayandırdığı habere göre, Bağdat hükümeti, Rusya’ya SU-57 tipi savaş uçağı almayı düşündüğünü iletti.

Bağdat Hükümeti Savunma Bakanlığı’nın askeri müfettişi olarak tanımlanan Imad el Zuheyri Irak’ın potansiyel olarak diğer silah sistemleriyle birlikte SU-57’leri satın almakla ilgilendiğini söylediği aktarıldı.

Zuheyri'nin, “Savaş uçağına ihtiyacımız var, SU-57’lere ihtiyacımız var. Rusya’da çok sayıda helikopter aldık; Mi-35, Mi-28, Mi-17…” dediği belirtildi.

SU-57'nin özellikleri

Çift motorlu üretilen SU-57 uçağı, hayalet teknolojisi ile radarlara yakalanmama özelliğine sahip olacak.

Saldırı görevi için üretilen SU-57, hem kara hem de deniz savunması görevleri için planlanmaktadır. Bu uçağın piyasaya çıkması, SU-27 ve Mig-29 uçaklarının yerini alması anlamına gelecek.

SU-57 uçağının teknik özellikler itibariyle F-22 uçağıyla eşdeğer olduğu düşünülmektedir. Su-57'nin ilk kullanımı itibariyle 35 yıllık bir ömre sahip olması bekleniyor.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum