1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Bağdat hükümeti Türkiye'den ithalat yasağını genişletti
Bağdat hükümeti Türkiye'den ithalat yasağını genişletti

Bağdat hükümeti Türkiye'den ithalat yasağını genişletti

Bağdat hükümetin yumurtadan sonra Türkiye'den sofralık tuz, şehriye ve makarna çeşitlerine de ithalat yasağı getirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye-Bağdat hükümetin arasındaki ticari engellerin kaldırılmasına yönelik temaslar sürdürülürken Bağdat hükümetinden ihracata yönelik bir engel kararı daha bir haber geldi.

Mayıs ayında yumurta, haziran ayı itibariyle de içecek ve dondurma ithalatına yasak getiren Bağdat hükümetin, şimdi de Türkiye'den yapılacak sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin yasaklandığına dair tebliğ yayınladı.

Dünya gazetesinden Burçak Göral’ın haberine göre, Bağdat hükümetin Bakanlar Kurulu’nca alınan kararın 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı bildirildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Küllahçıoğlu, Bağdat'ın aldığı kararla birlikte Irak'a makarna ihracatının tamamen durdurduğunu vurgulayarak, kararın sebeplerinin Türkiye-Bağdat hükümetin arasında devam eden gergin siyasi ilişkiler ve Irak’ta kurulan makarna fabrikalarıyla yerli üretimi yaygınlaştırma çabası olduğunu söyledi.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler