1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Bağdat'tan PKK'ya silah ve maaş
Bağdat'tan PKK'ya silah ve maaş

Bağdat'tan PKK'ya silah ve maaş

Irak yönetimi, PKK'ya 2017 yılında 8 bin piyade silahı, 400 orta ölçekli silah ve 22 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

A+A-

Irak yönetimi ülkede 'terör listesi'nde yer alan PKK'ya resmiyet kazandırıyor.

İran destekli milis gücü Haşdi Şabi'nin Şengal dağından Telafer bölgesine geçişini sağlayan PKK, Irak yönetimi tarafından ödüllendirilecek.

Yeni Şafak'ın haberine göre Irak Başbakanı Haydar el Abadi'nin, Haşdi Şabi güçlerine verdiği yasal statü ve kaynaklardan PKK'nın Şengal (Sincar) dağı yapılanması da faydalanacak. 

PKK'nın Şengal dağında kurduğu 4 kampta eğitim alan ve Ezidi'lerden oluştuğu iddia edilen ancak tamamı PKK'lı olan 'Şengal Direniş Birlikleri' (YBŞ) Haşdi Şabi statüsünde Irak merkezi yönetiminden maaş ve askeri lojistik desteği alacak.

80 milyon dolarlık yardım

Irak hükümetinin izni dahilinde Kerkük'teki gücünü arttıran PKK, Şengal ve Kerkük kentindeki hareket alanını, kamplarını ve gruplarının sayısını artırıyor. PKK'nın Şengal dağından başlayıp Haneken bölgesine kadar uzanan coğrafyadaki etkinliğine rağmen, Irak hükümeti ve resmi makamları tarafından PKK'ya karşı henüz bir adım atılabilmiş değil. 

Irak hükümet yetkililerinin, PKK'ya karşı bir hamle yapmak yerine ABD'nin Bağdat büyükelçiliği ve bölgedeki askeri danışmanları aracılığı ile PKK'nın öncülüğünde YBŞ'ye lojistik, maddi ve askeri destek verdiği ifade ediliyor. Son 14 ay içinde YBŞ'ye gönderilen toplam silah yardımının 38 milyon doları aştığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.