1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bahçeli'nin hedefindeki AK Partili Mahir Ünal görevden alınacak mı?
Bahçeli'nin hedefindeki AK Partili Mahir Ünal görevden alınacak mı?

Bahçeli'nin hedefindeki AK Partili Mahir Ünal görevden alınacak mı?

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’a yönelik sert sözleriyle gündemde.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda konuşan yaptığı konuşmada, cumhuriyet rejimini harf devrimi üzerinden eleştirmişti.

Ünal buradaki konuşmasında "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao'nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli: Özgüven eksikliği

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise partisinin bugünkü grup toplantısında, isim vermeden Ünal’ı sert sözlerle eleştirdi.  Bahçeli, Ünal’ın tutumunu “özgüven eksikliği” olarak yorumladı:

“Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık Türk tarihinin ana  güzergahından kategorik bir kopuş, kesif bir ayrılış, keskin bir sapış olarak görülemeyecek, asla gösterilemeyecektir. Yani Cumhuriyet şerefli geçmişimizin bir antitezi değildir. Cumhuriyet’in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyet’in anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir. Bugünkü Türkçe’mizle düşünce oluşturamayacağımızı söylemek gerçekleri çarpıtmaktır, nesnel gelişmelere aykırıdır, dilimizi karalamaktır, nihayetinde özgüven eksikliğidir.”

AK Partili Çelik'ten dikkat çeken açıklama

Akşam saatlerinde parti sözcüsü Ömer Çelik’ten dikkat çekici  bir açıklama geldi.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı gibi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve daha ileri ufuklara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mahir Ünal, partinin en önemli isimleri arasında yer alıyor ve Erdoğan’a da yakınlığı ile biliniyor. 

AK Parti'den Mahir Ünal'ın ifadeleri ile ilgili resmi bir açıklama gelmezken Ünal’ın görevden alınıp alınmayacağı tartışmalarını da başlattı.

Kaynak: BBC Türkçe, Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler