Bakan Çavuşoğlu: Dört F-16 uçağımız Musul Operasyonu'na katıldı

Bakan Çavuşoğlu: Dört F-16 uçağımız Musul Operasyonu'na katıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Ankara'da baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Musul operasyonuna çok yönlü bir şekilde katkı sağlıyoruz. Kuzey Irak'ta eğittiğimiz peşmerge güçleri, Başika kampında eğittiğimiz yerel güçler de aktif bir şekilde operasyonun içindeler. 4 tane F-16 jetimiz de operasyonda yer alıyor" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca Musul oeprasyonu başladığından bu yana Başika’dan yapılan fırtına obüsü atışları, tank ve havan atışlarıyla 17 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Ankara'da baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Suriye ve Irak konusunda Türkiye ve Fransa'nın görüş birliği içinde olduğunu vurgulayarak, "Bölgemizdeki gelişmeler konusunda Fransa ile yakın iş birliği ve görüş birliği içindeyiz. Özellikle Suriye konusu, Halep'te ateşkes, siyasi çözüm, Esad konusunda ve Irak konusunda gerçekten bölgenin gerçeklerini en iyi bilen iki ülke olarak görüşlerimiz tamamen örtüşüyor. Rejim ve destekçilerinin Halep'i ele geçirmek için acımasızca sivil insanları öldürme pahasına Halep'i bombalamaya devam ederken, biz ateşkes diyoruz. İnsani yardımlar ve siyasi çözüm diyoruz" ifadelerini kullandı.

AYRAULT: TÜRKİYE DOĞRUDAN BU SAVAŞTAN ETKİLENMEKTEDİR

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault ise Türkiye'nin Suriye'de yaşanan gelişmelerden doğrudan etkilendiğini belirterek, "Halep üzerindeki Rusya'nın ve Esad'ın yoğun bombalama eylemlerinin sonlanması gerekiyor. Ancak bu şekilde Halep halkının ihtiyacı olan insani yardım ulaşabilir. Bu şekilde müzakereler tekrar başlayabilir. Suriye için kalıcı bir barış oluşturulabilir. Türkiye doğrudan bu savaştan etkilenmektedir çünkü bu savaş hemen yanı başında süregeliyor" diye konuştu.

"MUSUL OPERASYONU BAŞLADIĞI GÜNDEN BU YANA 17 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ"

Musul operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, bölgede yapılan atışlarla 17 IŞİD savaşçısının öldürüldüğünü bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda devam eden Musul operasyonuna çok yönlü şekilde katkı sağlıyoruz. Kuzey Irak'ta eğittiğimiz peşmerge güçleri aktif şekilde Musul operasyonuna katıldılar. Aynı şekilde Başika Kampı'nda eğittiğimiz Ninova kuvvetleri dediğimiz yerel güçler de aktif şekilde DEAŞ'a karşı operasyonun içindeler. 4 tane F-16 jetimiz de koalisyonun içinde yer alıyor, hava operasyonlarına katılmak için. Havadan desteğin nasıl yapılacağını koalisyon içindeki ülkelerle askerlerimiz karar veriyor. Başika Kampı'nda bulunan kuvvetlerimiz Musul operasyonuna kadar 700'den fazla DEAŞ teröristini etkisiz hale getirmiştir. Musul operasyonu başladığı günden bu yana oradaki kuvvetlerimizin fırtına obüsü atışları, tank ve havan atışlarıyla öldürdüğü terörist sayısı da 17'dir. Hepimizin ortak amacı Suriye ve Irak'tan DEAŞ'ı temizlemektir. Irak bizim komşu ve kardeş ülkemizdir. Irak'ın toprak bütünlüğü ve güvenliği bizim kendi güvenliğimiz kadar önemlidir"

"SİNCAR'I İKİNCİ BİR KANDİL YAPMAK İSTİYORLAR"

PKK'nın Irak'ta yapılanmasına müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Maalesef Irak'ın değişik bölgelerinden çok sayıda PKK teröristi ülkemize geliyor ve saldırıları gerçekleştiriyor. Şimdi de Sincar'ı ikinci bir Kandil yapmak istiyorlar. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı ve yetkilerimizi kullanarak, PKK'nın Irak'taki yapılanmasına da bundan sonra daha aktif müdahale edeceğiz. Burada PKK yapılanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Sınırımızda bizden tarafta ve diğer tarafta aldığımız ve alacağımız tedbirlerle de bu bölgenin bizim için güvenli bölge olmasını, sınırlarımızın daha güvenli hale gelmesini sağlayacağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.