1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Bakan Koca'dan koronavirüs aşısına ilişkin açıklama
Bakan Koca'dan koronavirüs aşısına ilişkin açıklama

Bakan Koca'dan koronavirüs aşısına ilişkin açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin aldığı Çin aşısının 28 gün arayla iki doz verilerek uygulanacağını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin aldığı Çin aşısının 28 gün arayla iki doz verilerek uygulanacağını açıkladı.

Bakan Koca, Çin'den gelen koronavirüs açıklarının uygulanması konusunda yayınlanan yazıda şunları belirtti:

“Tedarikine başlanan inaktif aşının ilk kısmı bugün ülkemize getirilerek bakanlığımıza teslim edilmiştir. Sevkiyat sırasında soğuk zincirin bozulmaması adına gerekli tüm tedbirler alınmış ve hiçbir sorun yaşanmamıştır. Pekin gümrüğüne soğuk zincirle getirilen aşılar, gerekli işlemler tamamlanıncaya kadar lityum bataryalı soğutucuları olan konteynırlarda saklanmıştır. Bu sayede aşılar gümrükte muhafaza edildiği süre boyunca hiçbir ısı değişikliğine maruz kalmamıştır.”

Aşılama programının öncelik sırasının Bilim Kurulu tarafından belirlendiğini vurgulayan Koca şöyle devam etti: “Sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişilerin aşılanmasına ilk olarak başlanacaktır. Bütün aile sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerimizde aşı yapılması için planlama yapılmış durumdadır. Bilim kurulumuz Kovid-19 aşılamasıyla ilgili uygulamaya yönelik konuları tartışmış ve hastalık riskini en aza indirecek şekilde bir planlama yapılmıştır. Bu kurallar ile uygulama kılavuzları önümüzdeki günlerde sağlık kuruluşlarımıza iletilecek. Aşılama takviminin, toplumdaki bağışıklık oranını en üst düzeye en kısa zamanda ulaşmasını sağlayacak şekilde uygulanması hedeflenmektedir.”

"Oluşturulan risk sıralamasına göre, vatandaşlarımızın aşılanmasının ülke çapında bir program ile mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir. Aşı ile oluşturulan bağışıklık yanıtı ikinci ikinci doz uygulaması ile daha da artmaktadır Salgının hızının yavaşlamış olması da göz önüne alınarak inaktif aşının 28 gün ara ile iki doz olarak yapılması uygun bulunmuştur.

Vatandaşlarımız öncelik gruplarına göre kendilerine ayrılan aşıların yapılması kendilerine ulaşan bildirimden sonra Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir. Vatandaşlarımız konumlarına göre risk sıralamasını web sitemizden takip edebilecektir. Aşı dağıtım ve uygulama sonuçları anlık ve canlı olarak paylaşılacaktır."

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.