1. İNSAN HAKLARI

  2. Bangladeş yönetimi Arakanlı sığınmacıları 'Yüzen Ada'ya gönderiyor
Bangladeş yönetimi Arakanlı sığınmacıları 'Yüzen Ada'ya gönderiyor

Bangladeş yönetimi Arakanlı sığınmacıları 'Yüzen Ada'ya gönderiyor

Bangladeş yönetimi Arakanlı mültecileri 'yüzen adaya' gönderiyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bangladeş yönetimi Arakanlı mültecileri yüzen adaya gönderiyor.

"Geçici" olarak adaya yerleşmek üzere gönderilen Arakanlı Müslümanların durumunu denetlemek üzere 40 kişilik bir heyet geçtiğimiz gün adayı ziyaret etti.

Bhasan Char ismiyle anılan ada, 2006 yılında alüvyonların yığılması sonucu oluşmuştu. Adanın isminin anlamı ise "Yüzen Ada". Bölgenin güvenliğine ve su baskını risklerine dair endişeler bulunuyor.

Adaya son dönemde çok sayıda barınak inşa edilirken, Bangladeş yönetimi Cox Bazar bölgesinde sığınmacı olarak yaşayan yaklaşık 100 bin Arakanlıyı buraya adaya yerleştirmeyi planlanıyor.

Bangladeş yönetiminin söz konusu kararı Arakanlı mültecileri izole etme çabası olarak yorumlanırken, Muson yağmurları ve tayfunlar karşısında korunmasız durumdaki adaya Arakanlıların yerleştirilmesi kararı, insan hakları kuruluşları tarafından kınandı.

Arakanlı mültecilerin söz konusu adada yaşamak istemediği, Myanmar ordusu ve Budist çetelerin katliamlarından kaçan, travmalarla karşı karşıya kalmış mülteciler için bu adada yaşamaya mahkum bırakılmasının yeni sorunlara yol açacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler