1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Barnier Brexit ile ilgili sessizliğini bozdu
Barnier Brexit ile ilgili sessizliğini bozdu

Barnier Brexit ile ilgili sessizliğini bozdu

AB adına İngiltere ile ayrılık müzakerelerine Ekim ayından bu yana liderlik eden Fransa eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier Brexit konusunda sessizliğini bozdu

A+A-

Avrupa Birliği adına İngiltere ile ayrılık müzakerelerine Ekim ayından bu yana liderlik yapan Fransa eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier Brexit konusunda sessizliği bozdu. Barnier Londra’nın acele etmesini istedi:

“Anlaşma’ya Ekim 2018 yılında ulaşılması bekleniyor. Böylece 5-6 ay içerisinde Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve İngiliz Parlamentosu anlaşmayı onaylayabilecek.”

Amaç Brexit’i 2019’da yapılacak Avrupa Birliği seçimlerinden önce hayata geçirmek. Michel Barnier fazla zaman kalmadığı gerekçesiyle geçiş sürecinin anlamsız olduğunu belirtti:

“İngiltere’nin neler yapmak istediğini bilmediğimiz için şimdilik geçiş sürecinden söz etmek oldukça güç. İngiltere gelecekte yapılacak partnerlik kapsamında neler kabul etmeye hazır ? Geçiş süreci gelecekte ikili ilişkilerin yolunu açması halinde anlam kazanacak.”

Geçtiğimiz ay İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Brexit müzakerelerine Parlamento onayı olmadan başlanamayacağına hükmetmişti. Bunun üzerine hükümet karara itiraz etmişti. İngiltere’de Yüksek Mahkeme önümüzdeki günlerde Brexit ile ilgili kararını bildirecek.Kararın süreci geciktirebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.