Başbakan Yardımcısı Şimşek: ABD'ye sunduğumuz dosyalarda yarım milyona yakın kanıt var

Başbakan Yardımcısı Şimşek: ABD'ye sunduğumuz dosyalarda yarım milyona yakın kanıt var

Başbakan Yardımcısı Şimşek, başarısız darbe girişimin ardında Gülen'in bulunduğuna şüphe yok.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Amerika-Türkiye Konseyi (ATC) iş birliğinde Washington'da düzenlenen ABD-Türkiye İlişkileri 35. Yıllık Konferansı'na katıldı. 

Konferans kapsamında düzenlenen panelde katılımcıların sorularını yanıtlayan  Başbakan Yardımcısı Şimşek, bir soru üzerine darbe girişimin ardında terörist Fetullah Gülen'in olduğuna dair çok güçlü kanıtlar olduğunu ifade ederek, "Bizce bu konuda hiçbir soru işareti yok. ABD'ye sunduğumuz dosyalarda yarım milyona yakın kanıt, bilgi ve ifadeler var." dedi.

Kürt politikacılara yönelik hukuki kararlar ve doğu bölgelerdeki askeri operasyonlar konusundaki endişeler hakkındaki görüşü sorulması üzerine Şimşek, kendisinin de Kürt kökenli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Ben çok mütevazı bir aileden geliyorum. Annem ve babam çiftçiydi ve tek kelime Türkçe konuşamazlardı. Ben Türkçeyi 6 yaşında ilkokula başladığımda öğrenmeye başladım. Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir problemi yok. Aslında Türkiye, Kürt vatandaşlarının varlığıyla daha güçlü. Bu konuda hiçbir soru işareti yok. Ancak bizim problemimiz PKK ile. PKK, ABD'nin, AB'nin ve Birleşmiş Milletler'in terörist örgütler listesinde. ABD bize durumun farkında ve bu konuda bizim çok yakın müttefikifimiz oldu." 

Şimşek, ayrıca PKK'nın bölgenin refahı ve istikrarı için büyük bir sorun olduğuna vurgu yaparak, "Ortadoğu'nun sorunlarını yeni sınırlar çizerek, yeni devletler veya yeni etnik ve dini hudutlar çizerek çözemeyiz. Çünkü bunlar daimi çatışmaya yol açar. Ortadoğu için tek çözüm daha fazla tolerans, daha fazla demokrasi, daha fazla refah ve istikrardan geçiyor. Ancak şu an bunlara sahip değiliz." değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin PKK'nın Suriye'deki kolu PYD/YPG ile iş birliğini bölge için "zehirli" bulduğunu kaydeden Şimşek, sözlerini "PKK bizim için büyük bir problem. Aynı şey PKK'nın Suriye'deki kolu için de geçerli. ABD ile bu konuda görüş ayrılığı yaşamamız çok üzücü. Ben ABD'li dostlarımızın en nihayetinde bu konudaki fikirlerini değiştireceğine inanıyorum." diyerek tamamladı.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.