'Başkanlık' referandumu ne zaman?

'Başkanlık' referandumu ne zaman?

İkinci turda değişikliklerin kabulü hâlinde AK Parti, referandumun en erken 26 Mart, en geç 16 Nisan yapılmasını planlıyor.

Meclis Genel Kurulu'nda ikinci tur görüşmelerinde Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi hâlinde AK Parti, halk oylamasının en erken 26 Mart, en geç 16 Nisan'da yapılmasını planlıyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin birinci turunun bugün tamamlanmasının ardından ikinci turun 18 Ocak Çarşamba günü başlatılmasını planlayan AK Parti, teklifin ikinci turunda günde 6 maddenin kabul edilmesini, teklifin tümünün de en geç 21 Ocak Cumartesi günü kabul edilerek kanunlaşmasını hedefliyor.

Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun 23-24 Ocak günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulması planlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanunu onaylamak için kendisine tanınan 15 günlük yasal süreyi kullanmasına göre, halk oylamasının tarihi kesin olarak belirlenecek.

En geç 16 Nisan

Anayasa değişikliğinin halk oylaması, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine tanınan süre içerisinde kanunu onaylaması halinde halk oylamasının en erken 26 Mart Pazar günü en geç de 16 Nisan Pazar günü yapılmasını planlıyor.

Teklifin halk oylamasında kabul edilmiş sayılması için de kullanılan geçerli oyların yarısından bir fazlasının "evet" olması gerekecek.

48 saat ara

İkinci tur görüşmeleri öncesi Meclis Genel Kurulu'nun 48 saat ara vermesi öngörülüyor.

Meclis işletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan, görüşmeleri yarım kalan, 38 maddelik "torba tasarının" 17 Ocak Salı görüşmelerine devam edecek. 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.