1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Batı Afrika ülkesi Benin'de ordu güçlerine saldırı
Batı Afrika ülkesi Benin'de ordu güçlerine saldırı

Batı Afrika ülkesi Benin'de ordu güçlerine saldırı

Batı Afrika ülkesi Benin'de ordu güçleri bombalı saldırıyla hedef alındı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Batı Afrika ülkesi Benin'de ordu güçleri bombalı saldırıyla hedef alındı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, ülkenin kuzeyinde, Burkina Faso sınırı yakınlarında ordu güçlerine ait bir araç el yapımı patlayıcı ile hedef alındı.

Atakora bölgesinde bulunan Pendjari Ulusal Parkı yakınlarında düzenlenen saldırıda en az 2 asker öldü.

Benin ordusu tarafından AFP'ye yapılan açıklamada, saldırıda 2 askerin öldüğü doğrulandı.

Bölgenin konumu:

Saldırıdan bir hafta önce Benin Devlet Başkanı Patrice Talon tarafından yapılan açıklamada, cihat yanlılarına karşı ordu güçlerinin güçlendirileceği kaydedilmişti.

Benin'in kuzeyinde son dönemde ordu güçlerine yönelik saldırılarda ciddi bir artış yaşanıyor.

Benin geçmiş yıllarda da lokal saldırıların hedefi olmuştu. Ancak son dönemdeki saldırılar, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) faaliyetlerini bölge geneline yaydığı bir döneme denk geldi.

Benin'deki saldırıların da CNİM tarafından düzenlendiği tahmin ediliyor.

Batı Afrika'da cihat yanlısı gruplar etkinliğini artırıyor

Batı Afrika'da son dönemde cihat yanlısı grupların etkinliklerini artırdığı göze çarpıyor.

Bu kapsamda, özellikle El Kaide'nin bölgedeki etkinlik merkezi olarak bilinen Mali'den güney yönüne doğru etkinlik alanlarını artıran cihat yanlısı gruplar, Burkina Faso'nun kuzeyinde yoğun olarak faaliyet gösteriyordu.

Cihat yanlısı grupların Batı Afrika'nın iç kesimlerinden sahil şeridine doğru bir yayılma stratejisi izlediği dikkat çekiyor. Batı Afrika'nın özellikle sahil şeridinde, başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Batılı güçlerin çıkar merkezlerinin ve turistik alanların bulunduğu, cihat yanlısı grupların hedefinde bu merkezlerin yer alabileceği tahmin ediliyor.

Mali ve Burkina Faso'yu etki altına alan grupların özellikle Fildişi Sahili, Gine, Senegal, Gana, Togo, Benin gibi ülkelerin sınırlarına yönelik genişleme stratejisi dikkat çekiyor.

Bu kapsamda saldırılarını artıran El Kaide'nin, Nijerya ile doğrudan kara bağlantısı kurması halinde, bölgede halihazırda kendisine bağlı olan küçük yapılanmalar üzerinden önemli bir etkinlik alanı inşa edebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.