Belucistan Kurtuluş Ordusu'ndan Pakistan'a çifte saldırı

Belucistan Kurtuluş Ordusu'ndan Pakistan'a çifte saldırı

Belucistan Kurtuluş Ordusu'na bağlı güçlerin Pakistan'ın Belucistan bölgesinde Pakistan askerlerine saldırı düzenlediği bildirildi.

Belucistan'ın bağımsızlığını savunan Belucistan Kurtuluş Ordusu adlı oluşumun Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan bölgesinde ordu güçlerine saldırı düzenlediği bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre saldırılar eyaletin başkenti Kuetta şehrinde ve Turbat yerleşiminde meydana geldi.

Pakistan ordusu, iki ayrı saldırıyla hedef alındı. Saldırılardan ilki Kuetta şehrinde silahlı saldırı şeklinde gerçekleştirildi. Pakistan ordusu saldırıda dört saldırganın ve dört askerin öldüğünü, en az yedi saldırganın ve altı askerin de yaralandığını ifade etti.

Bir diğer saldırı ülkenin güneyindeki liman şehri Karaçi'nin batısındaki Turbat yerleşiminde el yapımı patlayıcıyla gerçekleştirildi.

İmran Han bölgeye gidecekti

Pakistan ordusuna bağlı paramiliter güçleri hedef alan bombalı saldırıda iki asker yaralandı.

Pakistan ordusu saldırılardan yabancı istihbarat örgütlerini sorumlu tutarken saldırıyı Belucistan Kurtuluş Ordusu adlı oluşum üstlendi.

Belucistan Kurtuluş Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Belucistan özgür olana kadar saldırıların devam edeceği" ifade edildi.

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın kısa bir süre sonra Belucistan ve Kuetta'ya ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Dün Pakistan'ın Genelkurmay Başkanı General Kamer Cavid Bacva bölgeyi ziyaret etmişti.

Belucistan Kurtuluş Ordusu kimdir?

Belucistan'da varlık gösteren ayrılık yanlısı etnik silahlı gruplar arasında adını en çok duyuranlardan biri de Belucistan Kurtuluş Ordusu.

1999-2000 yıllarında bölgede günden güne artan gerginlik ortamına kuruluşunu ilan eden Belucistan Kurtuluş Ordusu, zamanla bölgenin en aktif silahlı gruplarından biri haline geldi. Pakistan'ın bölgedeki insan hakları ihlalleri, doğal kaynakların kullanımı, Beluc halkının kendi geleceğini tayin hakkı gibi söylemlerle hareket eden grup bugüne kadar Pakistan güçlerine çok sayıda saldırı düzenledi.

Pakistan, Belucistan Kurtuluş Ordusu'nu sık sık Hindistan'dan yardım almakla suçluyor. Pakistan istihbaratına dayandırılan raporlara göre "Belucistan Kurtuluş Ordusu, stratejik Gvadar Limanı'na karşı olan Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden destek alarak bölgede faaliyet yürütüyor." Belucistan Kurtuluş Ordusu bu iddiaları reddederken, bunlar bağımsız kaynaklarca da doğrulanmıyor.

Pakistan ve İngiltere Belucistan Kurtuluş Ordusu'nu resmi olarak bir terörist grup kabul ediyor. ABD, grubun bazı eylemlerini "terör saldırısı" olarak nitelese de, Belucistan Kurtuluş Ordusu'nu resmen bir terör örgütü olarak kabul etmiyor.

Belucistan Kurtuluş Ordusu, Belucistan eyaletinde hücreler ve gerilla güçleri şeklinde örgütlenmiş halde ve bölgedeki Pakistan askerlerinin yanı sıra Pakistan içerisindeki hedeflere de saldırılar düzenliyor. Grup birçok kez Pakistan-Çin ilişkilerini hedef alan saldırılar düzenledi ve resmi olarak da bunu beyan etti.

Bağımsız raporlara göre 500 ila 1000, kendi ifadelerine göre 6 bin mensubu olan Belucistan Kurtuluş Ordusu, bölgede faaliyetini, ayrılık yanlısı Beluc hareketinin en önde gelen yapılanması olarak sürdürüyor.

Grup, 2 Temmuz 2019 tarihinde ABD tarafından terör örgütü ilan edildi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum