Berlin Üniversitesi'nde Mescid Protestosu

Berlin Üniversitesi'nde Mescid Protestosu

Berlin Teknik Üniversitesi önünde toplanan 100'den fazla öğrenci, 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasını protesto ederek mescidin tekrar açılmasını istedi.

Berlin Teknik Üniversitesi önünde toplanan 100'den fazla öğrenci, 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasını protesto ederek mescidin yeniden açılmasını ve cuma namazları için spor salonun yeniden tahsis edilmesini istedi.

Üniversitedeki dört Müslüman dernekten biri olan Suriyeli Öğrenciler Derneğinin Sözcüsü Davut Ensari, mescidin ve cuma namazının kılındığı spor salonunun yaklaşık 2 ay önce kapatılmasının ardından üniversitenin bahçesinde namazı kılmaya başladıklarını söyledi.

Ancak üniversite yönetiminin buna da karşı çıktığını belirten Ensari, "Yönetim geçen hafta öğrencileri tehdit etti. Öğrencilere, cemaatle namaz kılınması durumunda polis tarafından götürülebilecekleri söylendi. Bunu çoğulcu toplumda, açık ve tarafsız bir üniversitede kabul edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar bu sorunun karşılıklı anlayış çerçevesinde çözüleceğini ümit ettiklerini anlatan Ensari, ancak bunun böyle olmayacağını gördüklerini ve bundan sonra nasıl adımlar atacaklarını değerlendirdiklerini ifade etti.

Berlin Teknik Üniversitesinde binlerce Müslüman öğrencinin öğrenim gördüğüne dikkati çeken Ensari, "Namaz kılınmaya devam edilecek. Ama nerede ve nasıl bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Öğrenci Weam Karmid de, mescidin kapatılmasının kendileri için ciddi bir kısıtlama anlamına geldiğini belirterek, "Vakit namazlarının üçü okulda olduğumuz zamana denk geliyor. Yasa dışı bir şey yapıyormuşum gibi iki dakikalık namaz kılmak için üniversitede gizlenmek için köşeler bulmaya çalışıyorum. Hoş karşılanmadığımı ve ayrımcılığa uğradığımı hissediyorum." dedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri cuma namazının kılınmasının ardından olaysız sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.