1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Biden ABD'de bireysel silahlanmaya karşı önlem alacak
Biden ABD'de bireysel silahlanmaya karşı önlem alacak

Biden ABD'de bireysel silahlanmaya karşı önlem alacak

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'in bugün bireysel silahlanmayı sınırlayan yeni düzenlemeleri açıklayacağını duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'in bugün bireysel silahlanmayı sınırlayan yeni düzenlemeleri açıklayacağını duyurdu.

Beyaz Saray'dan bir kaynak, Biden'in pandemi sürecinde artan silahlı saldırılarla mücadele kapsamında bireysel silahlanmayı sınırlama getiren 6 yeni önlem açıklayacağını ifade etti.

Demokrat liderin hedefinde özellikle seri numarası olmayan ve takip edilemeyen "hayalet" silahlar var. Amerikan yönetimi, genelde ev yapımı olan bu silahların yayılımını durdurmayı hedefliyor

Başkan ayrıca silah şiddetine karşı mücadelede yer alan kurumlara daha fazla destek sağlayacak. Örneğin 2000'den bu yana ilk kez ABD'de silah kaçakçılığı üzerine bir raporu talep edildi.

Ancak, silahlar hakkındaki mevzuatı sertleştirmeyi amaçlayan herhangi büyük bir önlem açıklanmayacak. Beyaz Saray yetkilisi, Joe Biden'ın Adalet Bakanı Merrick Garland ile birlikte açıklayacağı tedbirlerin yalnızca "ilk" adımlar olduğunu vurguladı.

Silah reformu Biden’ın ilk 100 gün hedeflerinden biriydi

Silah reformu Biden’ın seçildikten sonraki ilk 100 gün hedeflerinden biriydi.

ABD Temsilciler Meclisi, silah satışında geçmiş kontrolü yapılması şartı koyan yeni silah yasasını kabul etmişti.

ABD anayasası, silah bulundurma ve taşıma hakkına devletin karışamayacağı ve özgür bir ülke için düzenli milislerin gerekli olduğu gibi düzenlemelere sahip.

Silahlanma yasasının değiştirilmesi birçok kez gündeme getirilmesine rağmen, politikacıların siyasi kariyerlerini gözeterek bu konuda adım atmadığı biliniyor.

Aynı zamanda ülkenin en güçlü lobilerinden olan silah üreticileri de değişimin önündeki en büyük engellerden biri.

Cumhuriyetçiler tasarıya karşı

Senatoda üstünlük Demokratlarda olmasına rağmen, daha sıkı güvenlik kontrolü öngören tasarıların kabul edilebilmesi için 60 oya ulaşılması gerekiyor ve Cumhuriyetçilerin neredeyse tamamı silah kontrolü yasalarına karşı çıkıyor.

Cumhuriyetçiler, silah alımlarını kısıtlayacak yasaların, ABD Anayasası'nın 2’nci ek maddesindeki birey haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Ülkenin yarısı silah sahibi

ABD, birkaç yıl öncesine kadar büyük marketlerde bile silah satılıyor olması ve silah alma protokolünün oldukça basit olması nedeniyle dünya gündemindeydi.

İsteyen herkesin birkaç dakikalık güvenlik araştırmasının ardından silah sahibi olduğu ülkede, nüfusun yarısının evinde silah bulunduğu biliniyor.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler