1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Biden eleştirilere yol açan Afganistan'dan çekilme sürecini savundu
Biden eleştirilere yol açan Afganistan'dan çekilme sürecini savundu

Biden eleştirilere yol açan Afganistan'dan çekilme sürecini savundu

ABD Başkanı Joe Biden, Afgan güvenlik güçlerinin kısa süre içinde çözülmesini kimsenin beklemediğini, Kabil'de ortaya çıkan tablonun bu hızlı çöküşün sonucunda ortaya çıktığını savundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'daki son durumu ve devam eden tahliye operasyonundaki tabloyu değerlendirdi.

Kabil'de 6 bin civarında ABD askerinin görev yaptığını anlatan Biden, "Bu operasyon, tarihteki en zor hava tahliye operasyonlarından biridir." ifadesini kullandı ve son rakamlara göre 14 Ağustos'tan bu yana ülkeden çıkarılan kişi sayısının 13 bini geçtiğini vurguladı.

Afganistan'dan ayrılmak isteyen hiçbir ABD vatandaşını geride bırakmayacaklarını kaydeden Biden, 31 Ağustos'tan sonra da ülkede asker bulundurup bulundurmayacakları sorusuna "Zamanı gelince değerlendireceğiz." diye yanıt verdi.

 "Afganistan'dan daha iyi bir şekilde çekilemezdik"

20 yıllık maliyetin sonlanmasının gerektiğini vurgulayan Biden, "günlük 50-300 milyon dolar arası gibi rakamlar söz konusu olabilmekteydi. Çok büyük imkanlar harcadık." dedi.

Başkan Joe Biden "Afganistan'dan daha iyi bir şekilde çekilemezdik." şeklinde konuştu.

Joe Biden, Taliban'ın ülkede ne şekilde davranacağına bakacaklarını ifade ederken, Taliban ile ABD vatandaşlarının geçişi hakkında anlaşma yaptıklarının altını çizdi ve ABD pasaportunu gösteren herkesin, Taliban kontrolünden rahatça geçebildiğini aktardı.

"Kurtarma operasyonları"

Biden ayrıca, gerekmesi halinde havalimanına gelememiş ancak gelmek isteyen Amerikalılar için "kurtarma operasyonları" da yapabileceklerini ifade etti.

Afganistan'da bazı IŞİD yanlılarının hapishanelerden (Taliban tarafından) salıverildiğini iddia eden Biden, Kabil Havalimanı etrafında muhtemel terör tehditlerine karşı tedbirler aldıklarını da belirterek, "Bu arada şunu da söylemek lazım, Afganistan'da IŞİD ile Taliban birbirlerine yeminli düşmanlar." dedi.

Afgan ordusunu ve yönetimini suçladı

ABD Başkanı Biden, Taliban'ın ülkede kontrolü bu kadar hızlı sağlamasına ilişkin ABD'nin hatalı bir istihbarat değerlendirmesi yapıp yapmadığına ilişkin bir soruya ise topu Afgan yönetimine atarak şu yanıtı verdi:

"Biz her ne kadar Taliban ile Doha'da irtibat halinde olsak da Afgan ulusal güçlerinin tamamen çökmesi beklenmedik bir şeydi. Eğer Afgan güvenlik güçleri Kabil kuşatıldığında savaşsalardı çok farklı bir hikaye olurdu. Ama ortak kanaat Afgan güvenlik güçlerinin böyle çözülmeyeceği, ülkeyi terk etmeyeceği ve silahlarını bırakmayacağı yönündeydi, ancak böyle oldu."

Kaynak: TRT Haber

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.