Biden ile Jinping gelecek hafta bir araya gelecek

Biden ile Jinping gelecek hafta bir araya gelecek

Reuters ve Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping arasında yapılacak görüşme gelecek hafta gerçekleşecek.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping arasında yapılacak olan videokonferans görüşmesinin önümüzdeki hafta gerçekleşmesi planlanıyor.

Reuters ve Bloomberg'e konuşan kaynaklar, görüşmenin gelecek hafta gerçekleşmesinin beklendiğini ifade ederken, Beyaz Saray ve Çin'in Washington büyükelçiliği görüşmenin gelecek hafta yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap vermedi.

Biden döneminin başlarında ABD ve Çin'in birbirlerine karşı kullandıkları sert dil ve buna eşlik eden eylemler, ABD'nin müttefiklerini huzursuz etmişti. ABD'li yetkililer Şi ile doğrudan görüşmenin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin daha da bozulmasını önlemek için en iyi yol olduğunu düşünüyorlar.

Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile Çin'in en üst düzey dışişleri yetkilisi Yang Jiechi, geçen ay gerçekleştirdikleri görüşmede yıl sonundan önce Biden ve Şi arasında bir görüşme gerçekleşmesi arasında prensipte bir anlaşmaya varmışlardı.

Kaynak: Bloomberg HT

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.