1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Biden'ın 'Türkiye'de muhalefeti destekleyeceğiz' açıklamasına AK Parti'den yanıt
Biden'ın 'Türkiye'de muhalefeti destekleyeceğiz' açıklamasına AK Parti'den yanıt

Biden'ın 'Türkiye'de muhalefeti destekleyeceğiz' açıklamasına AK Parti'den yanıt

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı konuşma, Türkiye'nin gündeminde.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden'ın aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı bir konuşma, Türkiye'nin gündemine oturdu.

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi için muhalefetin 'desteklenmesi' ve 'cesaretlendirilmesi' gerektiğini dile getiren Biden yayınlanmayan ancak sonradan medyaya yansıyan konuşmasında ayrıca 'Erdoğan'ı darbeyle değil, seçimle değiştireceğiz' ifadelerini kullanıyor.

ABD'li Demokrat adaya ilk tepki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'ndan geldi.

Karamollaoğlu, Tweet iletisinde, "Türkiye Türkiye'den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz. Siz kendi dertlerinize yanın. Amerika başka ülkelerin içişlerine karıştığı müddetçe dünyaya hiçbir zaman barış ve huzur gelmeyecek. Kendi içlerinde sıkıntıların her geçen gün arttığı bir ortamda Joe Biden’a düşen görev önce kendi ülkesinin sorunlarına odaklanmak olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Biden'ın açıklamasına bir tepki de CHP'li Muharrem İnce'den geldi. İnce, sosyal medya hesabından, "Atatürk'ün de söylediği gibi BAĞIMSIZLIK Karakterimizdir! Türkiye'de Hükümet değiştirmek sizin işiniz değil, milletin işi." dedi.

AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı'ndan Biden'ın açıklamalarına sert tepki

Türkiye'de sosyal medyada üzerinden en fazla konuşulan konu olan Joe Biden'ın sözlerine daha sonra Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da tepki gösterdi. "Türkiye, demokratik siyasi atmosferin bu tip sorumsuz beyanatlarla bozulmasına müsade etmeyecek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde mücadelesine devam edecektir." diyen Altun, "Hiç kimse milli irademize ve demokrasimize saldıramaz, halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızın meşruiyetini sorgulayamaz. Buna cüret edenler en son 15 Temmuz 2016 gecesi ağızlarının payını almışlardır. Dostça bir hatırlatma." ifadesini kullandı.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik de bir televizyon kanalına telefonda bağlanarak, Biden'ın açıklamalarına ilişkin şunları söyledi: "ABD'nin Latin Amerika'da ortaya koyduğu kirli zihniyetin bir yansımasıdır. Başkan yardımcılığı yapmış birinin böyle bir yaklaşıma başvurmuş olması ve böyle birşeyin Demokrat Parti'inin içinden gelmesi kabul edilemez... ABD'nin Venezuela gibi, Latin Amerika ülkelerinde ortaya koyduğu böylesi bir tavrı NATO müttefiki ve birlikte omuz omuza terörle mücadele verdiği bir ülke için dile getirmesi son derece rahatsızlık verici. Bu bizim için bir sorun teşkil etmez; fakat bir süper güç olan ABD için de kaygı verici."

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler