1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Bilim Kurulu Üyesi Tufan'dan maske uyarısı: 'Takmamak cinayete eşdeğer'
Bilim Kurulu Üyesi Tufan'dan maske uyarısı: 'Takmamak cinayete eşdeğer'

Bilim Kurulu Üyesi Tufan'dan maske uyarısı: 'Takmamak cinayete eşdeğer'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan 'Maskesiz düğünlere katılıp halay çekmenin cinayete teşebbüsle eşdeğer' olduğunu söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, sosyal paylaşım sitesi Twittter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Kişi akranından azıyor. Maskelileri de maskesizler yoldan çıkarıyor. Maskesiz düğünlere katılıp halay çekmek herkesi riske atmaktır, cinayete teşebbüsle eşdeğerdir. Covid kimde nasıl seyredecek bilemezsiniz.Yapmayın Allah aşkına uygulamak çok zor değil, maske-mesafe-temizlik o kadar" ifadesini kullandı.

"'Doktorunuz önermeden test için ısrar etmeyin"

Tufan, semptomları ve riskli teması olmayanların hastaneleri meşgul etmemesini isteyerek, "SARS CoV 2'de rutin tarama önerilmiyor. Nitekim semptomu olmayan ve riskli teması olmayan bir kişide PCR 'pozitif' sonuçta o sırada SARS CoV 2 enfeksiyonu olma ihtimali Yale'den yapılan bir çalışmaya göre yüzde 45. Halbuki semptomları ve riskli teması olan bir kişide PCR negatif bile olsa o sırada enfeksiyon olma ihtimali yüzde 65. Yani test her şey demek değil, kişiye göre değerlendirilir. Doktorunuz önermeden test için ısrar etmeyin" ifadelerini kullandı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler