1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. Bill Gates'in 'çevreci İsrail' övgüsüne tepki
Bill Gates'in 'çevreci İsrail' övgüsüne tepki

Bill Gates'in 'çevreci İsrail' övgüsüne tepki

Dr. Remzi Barud, Bill Gates'in İsrail'e çevrecilik övgüsünü ve İsrail'le işbirliği kararını eleştirerek Filistin'de olanlara dair hatırlatmalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Middle East Monitor'da Dr. Remzi Barud tarafından yazılan makalede Bill Gates'in çevrecilik konusunda İsrail'i övmesi eleştirildi.

Barud makalesinde özetle şunlara değindi:

"İsrail Başbakanı Naftali Benett Glasgow'daki BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) yaptığı konuşmada "boş sözlerle" İsrail'in ne kadar çevreci olduğunu anlattı. Ünlü iş adamı Bill Gates Benett'in sözlerini övdü ve ardından da İsrail devleti ile Gates Vakfı arasında çevre konusunda işbirliğinin görüşüleceğini açıkladı."

"Bill Gates de İsrail'i "inovasyondaki başarıları" nedeniyle övdü, iklim sorunuyla mücadele için de inovasyonun şart olduğunu belirtti. Gates'in inovasyon takıntısı mı onun İsrail'in insan hakları ihlallerini ve çevreye verdiği zararı görmezden gelmesine neden oluyor?"

"İsrail her gün çevre katliamı yapıyor. İsraillilerce Filistinlilerin zeytin ve meyve bahçelerinin yakılmadığı bir gün geçmiyor. Batı Şeria'da birbiri ardınca inşa edilen Yahudi yerleşim birimleri için Batı Şeria'nın doğası da tahrip ediliyor. Bölgenin Yahudileştirilmesi için ağaçlarıyla beraber Filistinlilerin ortadan kaldırılmasına çalışılıyor."

"İsrail Batı Şeria'daki Filistinlilerin kendi doğal kaynaklarına erişimini engellerken buradaki Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'nın suyunu bol miktarda kullanıp israf ediyor, kişi başına çok yüksek oranlarda atık ve çöp çıkarıyor. "

Yapılan araştırmalara göre Batı Şeria'da bir Yahudi yerleşimcinin günde tükettiği ortalama su miktarı, aynı bölgedeki bir Filistinlinin 11 katı kadar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.