1. İNSAN HAKLARI

  2. Bir Guantanamo mahkumunun gözünden: Ebu Zübeyde kendisine yapılan işkenceleri çizdi
Bir Guantanamo mahkumunun gözünden: Ebu Zübeyde kendisine yapılan işkenceleri çizdi

Bir Guantanamo mahkumunun gözünden: Ebu Zübeyde kendisine yapılan işkenceleri çizdi

ABD'nin Guantanamo Hapishanesi'nde yaptığı işkencelerle anılan isimlerden biri olan Ebu Zübeyde'nin bu işkenceleri anlattığı çizimler ortaya çıktı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

*Bu haberdeki çizimler rahatsız edici görüntüler içermektedir. (+18)

ABD'nin Küba'da bulunan Guantanamo Hapishanesi'nde yaptığı işkencelere maruz kalan isimlerden biri olan Ebu Zübeyde'nin bu işkenceleri resmettiği çizimler ortaya çıktı.

1980'li yıllarda Afganistan'da bir eğitim kampında sorumlu olduğu ifade edildi ve ABD tarafından El Kaide'nin üst düzey bir ismi olmakla suçlandı.

2002 yılının Ağustos ayında, bir grup FBI ve CIA ajanı ile Pakistan kuvvetleri, Ebu Zübeyde ve diğer 50 kişiyi Pakistan'ın Faysalabad şehrinde yakaladı.

El Kaide mensubu olduğu gerekçesiyle yakalanan Ebu Zübeyde, asıl adıyla Zeynelabidin Muhammed Hüseyin, önce ABD'nin ülke dışındaki merkezlerinde, daha sonra ise Guantanamo'da ağır işkenceler gördü.

Ebu Zübeyde'ye yönelik işkencelerin arkasındaki isim, şu an CIA Şefi olan, o dönemde ise CIA'nin Tayland'da kurulan ABD dışındaki ilk hapishanesinin başındaki Gina Haspel idi.

Ebu Zübeyde, avukatının yayınladığı "Amerika Nasıl İşkence Ediyor?" başlıklı 61 sayfalık rapor için, kendisine yönelik işkencelere dair çizimler yaptı.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler