Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığına Türkiye'nin eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır seçildi.

Türkiye'nin eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yapmış büyükelçi Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi.

Bozkır, Türkiye'den BM Genel 75. Genel Kurul Başkanı oldu.

69 yaşındaki Bozkır tek aday olarak girmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'da paylaştığı kutlama mesajında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla aday gösterilen Bozkır'ın "üye ülkelerin büyük desteğiyle" seçildiğini yazdı.

Bozkır, 15 Eylül'de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande'den devralacak ve 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

Volkan Bozkır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu, Dışişleri Bakanlığında birçok görevi üstlendi.

24, 25 ve 26. dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Bozkır, AKP hükümetlerinde Avrupa Birliği Bakanlığı ve Başmüzakerecisi olarak görev yaptı.

BM Genel Kurul Başkanlığına seçilmesinin ardından Twitter'da paylaştığı mesajda Bozkır, "Kuruluşunun 75. yılında, içinde bulunduğumuz zor şartlarda, BM'nin en üst karar organının yönetimini üstlenecek ilk TC vatandaşı olmaktan, ülkem, milletim ve şahsım adına gurur duyuyorum" yazdı.

Volkan Bozkır'ın TBMM profilinde, bugüne dek yapmış olduğu görevler şu şekilde sıralanıyor:

Dışişleri Bakanlığında Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve AB nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği görevlerinde bulundu.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü.

Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı hamilidir.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. Hükûmette Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevlerini üstlendi. 64. Hükûmette yeniden AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevlendirildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babası.

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.