1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. TÜRKİYE

  4. "Birlik içinde olmamız gerek": AK Parti-Saadet Partisi ittifakına doğru mu?
"Birlik içinde olmamız gerek": AK Parti-Saadet Partisi ittifakına doğru mu?

"Birlik içinde olmamız gerek": AK Parti-Saadet Partisi ittifakına doğru mu?

Erdoğan-Karamollaoğlu görüşmesi sonrası, yaklaşan seçimlerde olası AK Parti-Saadet Partisi ittifakı da gündeme oturmuş durumda.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Genel Merkezi'nde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu kabul etti. Basına kapalı kabul yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşmede Erdoğan, birlik beraberlik mesajı verdi. Kabulde AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın yanı sıra Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya ile Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ da hazır bulundu.


1 AY ÖNCEDEN RANDEVU TALEBİ

Saadet Partisi'nin yaklaşık 1 ay önceden bu görüşme için randevu talep ettiği öğrenildi. Görüşmenin planlanandan uzun sürmesi üzerine Başbakan Yıldırım MKYK toplantısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili geniş bilgi verdiği, Suriye ile ilgili yaptığı temasları aktardığı, terörle mücadele konusunda sınır içinde ve dışında gelinen noktayı değerlendirdiği öğrenildi. Toplantıda Karamollaoğlu, OHAL'in kaldırılmasını istedi, kararnamelerle gerçekleşen bazı ihraçların mağduriyetlere sebebiyet verdiğini iddia etti. Erdoğan'ın da Türkiye'nin zor ve olağanüstü bir süreçten geçtiğine, bu nedenle OHAL'in uzatıldığına dikkat çektiği belirtildi.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ: SP BİLGİLENDİRİLECEK

Görüşmede AK Parti ile MHP arasında devam eden Milli Mutabakat Komisyonu çalışmaları da konuşuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın komisyon çalışmalarıyla ilgili olarak bir yetkiliyi Saadet Partisi'ne bilgi vermek için görevlendireceği ifade edildi. Kritik görüşmede ittifak konusu net ifadelerle gündeme gelmedi.

Erdoğan'ın, "Birlik beraberlik içinde hareket etmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Yerli ve milli olan herkesin elini taşın altına koyması gerekir" dediği öğrenildi.


Ortadoğu başta olmak üzere Endonezya ile Malezya'daki gelişmeleri de ele alan Erdoğan ve Karamollaoğlu, Saadet Partisi'nin kurucusu ve eski Başbakan Necmettin Erbakan'ı ve yaptıklarını andılar.


İTTİFAK PRENSİPLERDE OLUR


SP kaynakları da görüşmeye ilişkin Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Cumhurbaşkanı, birlikte hareket etmemiz gerektiği ifadesini, İslam dünyası ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve sıkıntılardan söz ederken kullandı. Yani, birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken günlerde birbirine yakın kesimlerin bir arada olmasında fayda olduğunu, birlikte hareket etmemiz gerektiğini söyledi. Genel bir sohbetin içinde ifade edildiği için de bizim cevap vermemizi gerektiren bir durum olmadı. Zaten bizim orada oluşumuzun nedeni de seçimlere yönelik önerilerimizi iletmek içindi, yani gündemimizde bu konu olmadığı için bir cevap vermedik. Zaten bizim ittifaka bakışımız da net. Biz bunu bir milletvekili pazarlığı olarak hiçbir zaman görmedik, bizim prensiplerimiz, kırmızı çizgilerimiz var, ittifak da bu prensipler doğrultusunda olur.”


Kaynak: Ajanslar

 

.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.