BM: 1,2 milyon Yemenli çocuk savaş bölgesinde yaşıyor

BM: 1,2 milyon Yemenli çocuk savaş bölgesinde yaşıyor

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen'de 1,2 milyon çocuğun savaş bölgesinde yaşadığını, her gün sekiz çocuğun ya öldüğünü ya da ağır yaralandığını açıkladı.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), savaşan tarafların Yemen'de çatışmayı azaltma konusunda mutabakata varmış olmalarına rağmen ülkede çocuklar için bir şey değişmediğini belirtti. UNICEF'in açıkladığı verilere göre, uluslararası alanda resmen tanınan Yemen hükümetiyle Husiler arasında Aralık ayında İsveç'te varılan ateşkes anlaşmasından bu yana her gün sekiz çocuk ya ölüyor ya ağır yaralanıyor ya da savaşmak zorunda bırakılıyor.

UNICEF Pazartesi günü yaptığı açıklamada Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuğun direkt savaş tehdidi altındaki bölgelerde yaşadığını, bu çocukların ya doğrudan çatışma hattında ya da düzenli olarak ağır çatışmaların yaşandığı bölgelerde ikamet ettiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan UNICEF'in Almanya direktörü Christian Schneider, Salı günü Cenevre'de Yemen için başlayacak uluslararası yardım konferansı öncesinde ülkede savaşan taraflara çağrıda bulundu. Schneider, "Yemen'de çocuklara karşı savaş son bulmalı. Savaşan taraflar ve o taraflar üzerinde etki sahibi olanlar, masum sivillerin korunması ve onlara yardımdan sorumlular" dedi.

UNICEF'in açıkladığı verilere göre Yemen'deki çocukların hayatlarını kurtarabilmek adına 2019 senesi için 542 milyon dolara ihtiyaç duyuluyor. Örgüt, ülkede 11 milyon çocuğun yaşadığını, bunların yüzde 80'inin doğrudan insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. UNICEF ayrıca ülkedeki 2 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle tehlike altında olduğunu, bu çocukların 360 binin ise durumunun her an ölebilecek derecede ağır olduğunu ifade etti.

Savaş, göç, fakirlik ve kötü eğitim koşulları nedeniyle Yemen’in bir jenerasyonu toptan kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten UNICEF, ülkede her beş okuldan birisinin kullanılamaz halde olduğu ve 2 milyon çocuğun okula gidemediğini aktardı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.