BM: Arakan'da Yapılanlar İnsanlık Suçu Sayılabilir

BM: Arakan'da Yapılanlar İnsanlık Suçu Sayılabilir

BM, Myanmar'da yaşayan Rohingya Müslümanlarının mâruz kaldığı insan hakları ihlallerinin insanlığa karşı suç sayılabileceğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Arakan'da yaşayan Rohingya Müslümanlarına ve diğer azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerini ortaya koyan raporunu açıkladı.

AA'nın haberine görre; Ülkedeki varlığı reddedilen ve vatandaşlık hakları verilmeyen Rohingyaların siyasi haklarından  sağlık ve eğitimden mahrum kaldığı, zorla çalıştırıldığı, cinsel şiddete uğradığı belirtilen raporda,  "Rohingya Müslümanlarının mâruz kaldığı sistematik ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri insanlığa karşı suç sayılabilir." ifadesine yer verildi.

30 BİN ROHİNGYALI ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Raporda,120 bin Rohingya ve Kaman Müslümanlarının hala kamplarda yaşadığına ve 30 bin çocuğun okula gidemediğine dikkat çekilerek, Rohingya Müslümanlarına karşı aşırı milliyetçi Budistler tarafından sergilenen ve giderek artan nefret ve dini hoşgörüsüzlüğün endişe verici olduğu belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin ise Rohingya Müslümanları ve diğer azınlıkların mâruz kaldığı ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine son verilmesi için Myanmar Hükümeti'ne somut adımlar atması çağrısında bulundu. 

El Hüseyin, Mynamar hükümetine ihlallere yönelik bağımsız soruşyurma çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.