BM Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

BM Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

BM Güvenlik Konseyi, Somali'ye yönelik silah ambargosunun kaldırılmasını onayladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün yaptığı oylamayla Somali'ye yönelik silah satışı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı.

BM, iç savaşın yaşandığı ülkeye silah akışını kesmek için 1992 yılında Somali'ye silah ambargosu koymuştu.

Ambargonun kaldırılmasına ilişkin karar taslakları İngiltere tarafından hazırlandı.

Yapılan oylamada Fransa çekimser kalırken Güvenlik Konseyi'nin 14 üyesi kabul oyu kullandı.

Karara göre Mogadişu yönetimi silah ambargosundan istisna tutulurken Eş Şebab'ın silah edinmesinin engellenmesine yönelik adımlar atılacak.

"Silahlar Eş Şebab'ın eline geçebilir"

Mogadişu yönetimi bir süredir Somali'ye yönelik ambargonun kaldırılmasını gündem etse de uluslararası aktörler bölgeye giden silahların Eş Şebab'ın eline geçmesi endişesiyle bu isteği karşılıksız bırakıyordu.

Mogadişu yönetiminin geçtiğimiz aylardaki karşı harekatının başarısızlıkla sonuçlanması ve ardından gelen diplomatik temaslar, ambargonun kaldırılmasına yönelik adımlar atılmasına yol açtı.

Ambargonun kaldırılmasıyla beraber Mogadişu yönetiminin başta ABD, İngiltere, Katar, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere birçok ülkeden hava araçları, tanklar, zırhlı araçlar ve topçu bataryaları gibi ağır silah sistemlerini temin etmek için girişimlerde bulunacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.