1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. BM: Sudan ve Çad'daki silahlı gruplar Libya'da savaşıyor
BM: Sudan ve Çad'daki silahlı gruplar Libya'da savaşıyor

BM: Sudan ve Çad'daki silahlı gruplar Libya'da savaşıyor

Birleşmiş Milletler tarafından kaleme alınan bir rapor, Sudan ve Çad’dan gelen silahlı grupların Libya’daki çatışmaların aktif bir şekilde içinde olduğunu ortaya koydu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Sudan’dan 5, Çad’dan ise 4 silahlı gruba bağlı binlerce silahlı gücün Libya’da iç savaştaki çatışmalara katıldığını duyurdu.

Basında çıkan haberlerin aksine raporda, Rusya’dan gelen paralı askerlerin bu ülkede iç savaşa katıldığına ilişkin bir bilgiye ise yer verilmedi. Moskova yönetimi, son olarak paralı Rus askerlerin Hafter’e bağlı birliklerin yanında yer aldığı yolundaki haberleri yalanlamıştı.

ABD, Rus ve Çin malı silahlar kullanılıyor

376 sayfalık BM raporunda, Libya’daki iç savaşta iki tarafın da ABD, Rus ve Çin malı silahları kullanıldığı belirtildi ancak silahların bu ülkelerden doğrudan gönderildiğine dair kanıtların olmadığı bildirildi.

BM raporunda, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’in güçlerine düzenli destek verdiği Türkiye’nin ise Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne arka çıktığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Libya'ya asker gönderilmesiyle ilgili bir soru üzerine verdiği yanıtta, “Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, yeteri derecede neyse gönderebiliriz." ifadesini kullanmıştı.

Libya'da 2011 yılından bu yana süren iç savaş

Libya, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin düşürülmesinden bu yana iç savaş yaşıyor.

Meşruiyet krizinin 2011'den bu yana sürdüğü Libya'da, uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile General Halife Hafter'e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler