BM Suriye'de ateşkes tasarısını kabul etti

BM Suriye'de ateşkes tasarısını kabul etti

Yaptığı ateşkes girişimleri oldukça zayıf bulunan ve başarısızlıkla nihayet bulan BM'de, Suriye için yeni bir ateşkes tasarısı kabul edildi.

Suriye’nin Halep kentinde taş üstünde taş kalmadı. Özellikle son haftalarda Esad rejiminin bombardımanı altındaki şehirde çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. Esad rejiminin saldırılarından kaçan aileler ise Doğu Halep’te muhaliflerin hakimiyetindeki 15 kilometrekarelik alanda sıkışmış durumda.

Öte yandan BM Genel Kurulu’nda, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı 122 oyla kabul edildi.

Kanada’nın öncülüğünde toplanan Kurulda konuşan Kanada’nın BM Daimi Temsilcisi Marc Andre Blanchard, “Suriye’de insanlar açıklıktan ot yiyor. Kendinizi onların yerine koymayı deneyin. Bu savaş, çağın utancı oldu. Suriye halkına insani yardımlar götürebilelim ki hayatta kalabilsinler, Suriyeliler önceliğimiz olmalı ve dünya artık daha fazla sessiz kalmamalı.” dedi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ise ülkesinin ön koşulsuz, dış müdahale olmadan barış görüşmelerine hazır olduğunu belirterek, Suriye, kendisine uygulanan tek taraflı, zorlayıcı ekonomik tedbirler nedeniyle kendi vatandaşlarının günlük ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanıyor” şeklinde konuştu.

Kabul edilen karar tasarının bir bağlayıcılığı olmasa da, tasarıyı destekleyen ülkeler, BM Güvenlik Konseyi’ni vetoları ile tıkayan Rusya ve Çin’e güçlü bir birlik mesajı vermek istediklerini dile getirdi.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.