1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. BM: Suriye'de Esed rejiminin saldırıları milyonlarca insanı tehdit ediyor
BM: Suriye'de Esed rejiminin saldırıları milyonlarca insanı tehdit ediyor

BM: Suriye'de Esed rejiminin saldırıları milyonlarca insanı tehdit ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye'nin kuzeybatısında devam eden çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye'nin kuzeybatısında ateşkesin sona ermesi nedeniyle yeni bir göç dalgasının Türkiye ve Avrupa'yı tehdit ettiğini söyledi.

Bölgede yeniden yaşanan şiddet olaylarının milyonlarca insanı tehdit ettiği ve yüz binlerce insanı evlerinden uzaklaştırabileceği konusunda uyarıda bulunan Moumtzis, "Bütün bunlar Türkiye’nin kapısında oluyor, bu yüzden Türkiye’ye yönelik bir tehditden söz edebiliriz. Çok sayıda insan kuzeye, yani Türkiye'ye doğru ilerliyor. Ve bu elbette Avrupa'nın geri kalanı için bir tehdit" diye konuştu.

Moumtzis, bölgede yaşanan saldırılarla ilgili "39 sağlık ocağı, 50 okul, su noktası, market, fırın ve çok sayıda sivil mahalle doğrudan isabet aldı." açıklamasını yaptı.

BM Danışmanı: Suriye'de ateşkesin sonlandırılması milyonlarca insanı tehdit ediyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in kıdemli insani kriz danışmanı Najat Rochdi ise Suriye'nin İdlib bölgesinde nisan ayı sonlarından bu yana en az 500 kişinin hayatını kaybettiğininin altını çizerek ateşkesin sona ermesinin ardından milyonlarca sivilin hayatının tehlikede olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin "güvenli bölge" kurulması konusunda vardığı anlaşmaya da değinen BM Suriye Danışmanı, "İnsani aktörler, yıllarca süren askeri faaliyet, yer değiştirme, kuraklık ve sel olaylarına tanık olan bölgede ciddi insani sonuçlara yol açacak olası askeri müdahale önerilerinden büyük kaygı duyuyor" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler