1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. BM'den İngiltere'ye 'nükleer silah' eleştirisi
BM'den İngiltere'ye 'nükleer silah' eleştirisi

BM'den İngiltere'ye 'nükleer silah' eleştirisi

Birleşmiş Milletler (BM), nükleer silah stokunu arttırma kararı alan İngiltere'yi yükümlülüklerine uymamakla eleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), nükleer silah stokunu arttırma kararı alan İngiltere'yi yükümlülüklerine uymamakla eleştirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, perşembe günü New York'ta gazetecilere yaptığı basın açıklamada, "İngiltere'nin bu açıklaması 2010 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması Gözden Geçirme Konferansı'nda alınan kararlar kapsamındaki yükümlülüklerle tutarsızlık oluşturmaktadır." ifadesini kullandı.

Dujarric, "2010 yılındaki Gözden Geçirme Konferansı ayrıca her tür nükleer silahın küresel stokunun kapsamlı bir şekilde azaltılmasına yönelik hızlı eylem çağrısında bulunuyor." dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, Londra'nın nükleer silah stokunun artırılması kararının "değişen koşullar ve değişen tehditler" sonucunda gerçekleştiğini duyurmuştu.

The Guardian ve The Sun gazeteleri hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı entegre bir askeri mevzuatta değişikliğe gideceği ve konuyla ilgili bazı ayrıntıların da basına sızdığını yazmıştı.

İngiliz basınına göre Londra hükümeti, 180 adet olan nükleer savaş başlığı sayısını yükselen Çin ve Rusya tehditi karşısında 260'a çıkarmayı planlıyor.

Uluslararası Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Kampanyası (ICAN) Başkanı Beatrice Fihn, salı günü yaşanan gelişmeler ardından, Londra hükümeti hakkında "Oldukça tehlikeli bir nükleer silah yarışına giriyor." uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.