BM'den koronavirüsün akıl sağlığına etkileri konusunda uyarı

BM'den koronavirüsün akıl sağlığına etkileri konusunda uyarı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüsün insan sağlığını sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkilediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19'un insan sağlığını sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkilediğini belirterek, hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırmaları ve finanse etmeleri çağrısında bulundu.

Guterres, yayımladığı video mesajında, yakınlarını ve işini kaybetme, karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesi gibi nedenlerin akıl sağlığını etkileyebileceğine dikkati çekti.

Covid-19 salgınının stresi artırdığını ve özellikle ön saflardaki sağlık çalışanları, yaşlılar, sağlık problemleri olanlar, kriz ve savaş bölgelerinde yaşayanları daha fazla etkilediğini kaydeden Guterres, salgın kontrol altına alınsa dahi acı, endişe ve depresyonun bireyleri ve toplumları etkilemeye devam edeceğini söyledi.

''Hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırma ve finanse etme'' çağrısında bulunan Guterres, akıl sağlığı hizmetlerine daha fazla yatırım yapılması ve evrensel sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

Akıl sağlığı krizi kapıda

BM sağlık uzmanları da koronavirüs salgını sırasında dünyada milyonlarca insanın yaygın ölüm vakaları ile karşı karşıya olması, gelir kaybı ve endişe bozukluğu gibi nedenlerle akıl sağlıklarını kaybetme tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Akıl Sağlığı Bölümü Direktörü Devora Kestel izolasyon, korku, belirsizlik ve ekonomik krizin psikolojik baskıya neden olabileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'e bir rapor sunan Kestel psikolojik rahatsızlıkların sayısı ve şiddetinde artış beklediklerini vurguladı.

Raporda özellikle okul ve arkadaşlarından ayrı kalan genç ve çocuklar ile salgınla mücadelede ön safta bulunan sağlık çalışanlarının risk grubunda olduğunun altı çizildi.

Birçok ülkede çocuklarda depresyon ve kaygı bozukluğunda artış tespit edilirken aile içi şiddet şikayetlerinde de yükselme gözlendi. Ayrıca sağlık çalışanlarının psikolojik destek talebi de arttı.

Raporda salgınla ilgili söylenti ve yanlış bilgilerin oldukça fazla olmasının da belirsizlikleri artırması nedeniyle insanların daha fazla endişelenmesine ve geleceği dair ümitlerinin azalmasına yol açtığı belirtildi.

BM uzmanları ayrıca artan psikolojik sorunlar ile mücadele edebilmek için de hükümetlere akıl sağlığı hizmetleri altyapısına daha fazla yatırım yapma çağrısında bulundu.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.