1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. BMGK'da Yemen'e ateşkes gözlemcisi gönderme oylaması yapılacak
BMGK'da Yemen'e ateşkes gözlemcisi gönderme oylaması yapılacak

BMGK'da Yemen'e ateşkes gözlemcisi gönderme oylaması yapılacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK, bugün yapacağı oylamada Yemen'in Hudeyde kentindeki ateşkes için gözlemci gönderilip gönderilmemesine karar verecek.

Deutsche Welle
A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'ne İngiltere tarafından sunulan tasarı silahsız 75 gözlemciye Hudeyde kenti ve limanında altı ay boyunca ateşkesi denetleme yetkisi veriyor.

Tasarı BMGK'nın geçen ay ateşkesi denetlemek için 30 günlüğüne gözlemci gönderilmesiyle ilgili tasarıya verdiği onayı genişletiyor. Geçen ay oy birliğiyle kabul edilen tasarıda sivillerden oluşacak BM heyetinin bölgede ateşkese uyulup uyulmadığını ve birbirleriyle savaşan güçlerin bölgeden çekilip çekilmediğini denetleyeceği belirtilmişti.

Yemen'de yaklaşık dört yıldır devam eden iç savaşta Suudi Arabistan'ın desteklediği merkezi hükümet ile İran destekli Şii Husi milisleri, Kızıldeniz kıyısında stratejik öneme sahip Hudeyde kentinde ateşkes için 13 Aralık'ta İsveç'te yapılan görüşmeler çerçevesinde varmıştı. Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından taraflar birbirlerini anlaşmayı ihlal etmekle suçlamıştı.

Ağır insani kriz

BM, Yemen'deki iç savaşın dünyanın en ağır insani krizine yol açtığını açıklamıştı. Savaş nedeniyle milyonlarca Yemenlinin açlık çektiği, en az 250 bin kişinin de ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Yemen'de 2015 yılından bu yana 10 bin kişi hayatını kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Pazartesi günü Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmede Yemen'deki askeri operasyonların azaltılmasının önemi konusunda ve Birleşmiş Milletler (UN) kapsamında sorunun çözümü için anlaştıkları bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler