1. HABERLER

  2. BALKANLAR

  3. Boşnaklar, Sırp liderin Türkiye ile görüşmede yaptığı "parçalanma" açıklamasına tepkili
Boşnaklar, Sırp liderin Türkiye ile görüşmede yaptığı "parçalanma" açıklamasına tepkili

Boşnaklar, Sırp liderin Türkiye ile görüşmede yaptığı "parçalanma" açıklamasına tepkili

Sırp lider Dodik'in Bosna-Hersek'in parçalanmasını savunan konuşmasının, Boşnakların tepkisini çektiği belirtiliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Milorad Dodik'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna-Hersek ziyareti esnasında basının karşısındaki sözleri Bosna-Hersek'te gündem oldu.

Bosna'nın parçalanmasını istedi

Dodik'in sözlerinden Türkiye kamuoyuna yansıyanlar, Recep Tayyip Erdoğan'a güvendiğine dair açıklamasından ibaret kaldı. Fakat Dodik konuşmasında Bosna-Hersek için de kritik açıklamalarda bulundu. Dodik'in sarf ettiği "Bosna-Hersek'in barışçıl yollarla parçalanması" talebi Türkçe çevirilerde yer almadı. 

Boşnaklar arasında Dodik'in Bosna-Hersek'in bölünmesi çağrısı yaptığı bu konuşmasının, Recep Tayyip Erdoğan'a güven ifadesinden dolayı Türkiye'de olumlu karşılanmasının tepkiye neden olduğu belirtiliyor. Dodik'in planlı olarak Erdoğan'a övgüyle Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna-Hersek'ten ayrılması talebini bir arada zikrettiği, böylece olası tepkilerden sıyrılmaya çalıştığı vurgulanıyor.

Dayton Anlaşması

21 Kasım 1995'te Bosna Savaşı'nı bitiren Dayton Anlaşması'yla Bosna-Hersek'in Boşnak, Hırvat ve Sırp birer üyeden oluşan üçlü bir cumhurbaşkanlığı konseyiyle yönetilmesine karar verilmişti. Aynı anlaşmada Bosna-Hersek'in %49'u Bosna Sırp Cumhuriyeti'ne verilmişti. Bu karar "soykırımın ödüllendirilmesi" olarak çok eleştirilmişti.

Milorad Dodik (1959-) 2010-2018 döneminde Bosna Sırp Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığında bulunmuş, ardından 2018'de Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi olmuştu. Dodik, açıkça Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna-Hersek'ten ayrılmasını savunuyor, Sırpların Boşnaklara soykırım yaptığını reddediyor.

Dodik'in Bosna-Hersek'in Boşnak kontrolündeki başkenti Sarajevo'dan Mekke ve Tahran olarak bahsetmesi ve İslam karşıtı açıklamaları dikkat çekiyor.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin tarafsız Brçko Bölgesi'nden ikiye bölünüyor olması, Sırpların Bosna-Hersek'ten kopma planlarının önündeki en büyük fiili engellerden biri olarak bulunuyor.

Bosna-Hersek'in 1991 nüfus sayımına göre %31,2'si, 2013 nüfus sayımına göre %30,7'si Sırplardan oluşuyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.