1. EKONOMİ

  2. Brexit İngiliz ekonomisine darbe vurdu
Brexit İngiliz ekonomisine darbe vurdu

Brexit İngiliz ekonomisine darbe vurdu

Yılllık bazda milli gelirdeki yüzde 1,5'lik büyüme son beş yılda görülen en düşük büyüme oranı oldu.

A+A-

İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,4 oranında büyüyerek bir önceki döneme göre az da olsa hız kazandı.

Fakat Ulusal İstatistik Ofisi'nin açıkladığı bu veri yılllık bazda milli gelirin yüzde 1 buçukluk büyüme olduğu anlamına geliyor. Bu son beş yılda görülen en düşük artış oldu.

Euronews'in haberine göre büyümedeki ana etken yine tüketim harcamaları olurken Brexit belirsizliği nedeniyle özel sektör yatırımları ihtiyatlı bir düzeyde kaldı.

London School of Economics ekonomisti Dennis Novy Avrupa Birliği'nde ayrılışın faturasını çıkmaya başladığını belirtiyor:

"Şu anda Britanyalılar para kaybetmeye başladı hem de her alışverişe çıktıklarında, çünkü fiyatlar yükseldi. Aynı parayla daha az şey alabiliyorlar. Bu da bir maliyet sonuçta ve ülkedeki herkesi tek tek etkiliyor. Toplamına baktığınızda inanılmaz bir miktar ortaya çıkıyor. Yani halk daha Brexit gerçekleşmeden para kaybetmeye başladı bile."

Enflasyon da ekim ayında son beş yılın zirvesinde kalırken araştırma kuruluşu Resolution Foundation ülkedeki yaşam standardının kayıtların tutulmaya başlandığı 60 yıldan uzun bir süredir en düşük seviyesine doğrı ilerlediği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.