1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Brezilya hapishanesinde ayaklanma: 33 ölü
Brezilya hapishanesinde ayaklanma: 33 ölü

Brezilya hapishanesinde ayaklanma: 33 ölü

Brezilya’nın hapishanelerinde suç çeteleri arasında yaşanan savaş durmuyor. Yine bir hapishane ayaklanmasında en az 33 kişi öldü.

A+A-

Brezilya'nın kuzeyindeki Roraima eyaleti yargısı hapishane ayaklanmasında 33 tutuklu ve mahkumun öldüğü bildirdi. Güvenlik birimleri Monte Cristo hapishanesinde kontrolün yeniden sağlandığını açıkladı. Roraima yerel yetkilisi Uziel Castro faillerin Brezilya'nın en tehlikeli çetelerinden biri olan Primeiro Comando do Capital'in (PCC) üyesi olduğunu söyledi.

DW'nin haberine göre; Manaus kentinde pazartesi günü çıkan ayaklanmada da iki suç çetesi arasında çıkan kavgada 56 tutuklu ve mahkum ölmüştü. Ölen kişilerin çoğunun PCC üyesi olduğu belirtiliyor. Amazona eyaletinin yetkilileri Manaus'taki ayaklanmanın ardından suç çeteleri arasındaki savaşın yayılabileceği yönünde hükümeti uyarmıştı. 

Hapishaneler kapasitenin üzerinde

Monte Cristo hapishanesinde geçtiğimiz ekim ayında da 10 kişi öldü. Yaklaşık bin 400 tutuklu ve mahkumun bulunduğu Monte Cristo hapishanesinin kapasitesi aslında 700 kişilik.

Brezilya dünyada en fazla tutuklu ve mahkum sayısına sahip ülkelerden biri.  Barış ve Çatışma Çözümü Enstitüsü'nün (IPCR) verilerine göre 372 bin kişi barındırma kapasitesine sahip hapishanelerde 620 binden fazla tutuklu ve mahkum bulunuyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.