"Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi?"

"Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi?"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi?" diye sordu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) sosyal medya hesabı Twitter'da, SDG imzası taşıyan ve büyük bölümünü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin oluşturduğu yapının "PKK ile ilişkisinin olmadığını iddia eden" açıklamasına tepki gösterdi.

Kalın, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi, buna kimsenin inanacağını düşünüyor musunuz? ABD terörist grubu meşrulaştırma çabasına son vermeli." ifadelerine yer verdi.

 

CENTCOM, Twitter'da, büyük bölümünü PYD/YPG'nin oluşturdu SGD'nin, "PKK ile ilişkisinin olmadığını" iddia eden açıklaması paylaşılmış, açıklamanın üstüne de "SDG, PKK ile herhangi bir bağının veya ilişkisinin olmadığını onaylıyor." ifadelerine yer vererek, PYD'nin "sözcülüğünü" yapmıştı.

Açıklama şu şekilde:

"Suriye Demokratik Güçleri çatısı altındaki Kürt, Arap, Türkmen, Süryani ve Suriyeli gruplar olarak bizler, bazı bölge ülkelerinin iddialarının aksine, Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bir parçası değiliz. Bizler kendimizi Suriye ulusu ve topraklarının bir parçası olarak görüyoruz. Topraklarımızı IŞİD teröristlerinden kurtarmak için Suriyeli diğer gruplarla birlikte kanımızı ve canımızı verdik. Tüm Suriye topraklarını IŞİD savaşçılarından kurtarıp güvenceye alana kadar da savaşacağımızı ve ayrıca insanlığın ve medeni dünyanın karşı karşıya olduğu ortak tehditleri yok etmek için, teröre karşı kurulan uluslararası koalisyon kapsamındaki müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğimizi duyuruyoruz. Teröre karşı kurulan uluslararası koalisyonun yardımıyla, Rakka'yı kurtarmaya yönelik taarruzlarımızı hedefimize ulaşıp IŞİD'i mağlup edinceye dek sürdüreceğiz. Tüm gayretlerimizi Suriye'de barış ve istikrar sağlayacak uygun ortamı oluşturmaya yoğunlaştırmakla birlikte, Türkiye dahil tüm komşu ülkelerle karşılıklı saygıya dayalı güçlü bir ilişki de kurmak istiyoruz."

 


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de yaptığı basın toplantısında terör örgütü PYD'nin, "uzun vadede Suriye'deki politik çözüm arayışlarının bir parçası olması gerektiğini" savunmuştu. 

PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’ye verilen destek Türkiye’nin tepkisine sebep olunca, ABD bu desteği Ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başladı. Bu tarihte sınırlı sayıda Arap, Süryani ve Türkmen gücü de YPG’ye katarak Suriye Demokratik Güçleri’ni kurdu. SDG’nin omurgasını ve komutasını yine YPG oluşturuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Marie Harf Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, Washington yönetimi Eylül 2015’te de PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

Kaynak: Al Jazeera

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.