1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Bush: Afganistan'dan çekilmemiz hata
Bush: Afganistan'dan çekilmemiz hata

Bush: Afganistan'dan çekilmemiz hata

ABD'nin eski başkanlarından George W. Bush, Afganistan'dan çekilmenin bir hata olduğunu savundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'nin eski başkanlarından George W. Bush, Afganistan'dan çekilmenin bir hata olduğunu savundu.

Almanya merkezli DW'ye konuşan Bush, Taliban'ı "vahşi ve gaddar" olarak nitelerken, Afgan halkının Taliban'a bırakılmaması gerektiğini söyledi. Bush, bu durumun kalbini kırdığını dile getirdi.

Bush yönetiminde başlatılan 2001 Afganistan ve 2003 Irak işgallerinde yüz binlerce sivil katledilmiş, milyonlarcası yerlerinden olmuş ve ağır insan hakları ihlalleri yaşanmıştı.

Doha Anlaşması ve ABD'nin çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada, ABD ülkeden 14 ay içerisinde çekileceğini taahhüt etmişti. Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü.

2020 Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapattı.

15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü.

20 Ocak 2021 tarihinde resmi olarak göreve başlayan Joe Biden yönetimi ise, çekilme sürecinin Mayıs ayında başlayacağını ve 11 Eylül 2021 tarihine kadar bitirileceğini ilan etti.

Temmuz ayı itibariyle ABD, başta Bagram Üssü olmak üzere Afganistan'daki önemli merkezlerini terk etti. Yabancı güçlerin büyük çoğunluğu da Afganistan'dan ayrıldı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler