ByLock operasyonu genişliyor

ByLock operasyonu genişliyor

Ankara ve İstanbul'daki soruşturmalar kapsamında, ByLock programını kullandığı gerekçesiyle 189 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Türkiye'de darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamında, ByLock programını kullandığı gerekçesiyle 189 hakim ve savcı daha açığa alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakim ve savcılar için gözaltı kararı çıkardı.

AA'nın haberine göre, HSYK tarafından şu ana dek 3 bin 456 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi.

189 savcı ve hakim hakkında başlatılan soruşturma için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişlerinin görevlendirildiği bildirildi.

Soruşturma açılan kişilerin, Adalet Bakanlığı ve Türkiye genelinde adliyelerde görev yapan hakim ve savcılar ile Yargıtay ve Danıştay tetkik hakimleri olduğu bildirildi. 

Öte yandan Yargıtay ve Ankara Adliyesi'nde arama yapıldığı, İstanbul'da gözaltı kararı verilen hakim ve savcı sayısının ise 30 olduğu bildirildi.

"56 bin kişi ByLock kullanıyor

Söz konusu hakim ve savcıların Fethullah Gülen yanlılarının haberleşmek için kullandığı şifreli mesajlaşma programı ByLock kullandığı iddia edildi.

Türk istihbarat servisi, 56 bin kişinin ByLock haberleşme programını kullandığını tespit etmişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz ise daha önce yaptığı açıklamada, ByLock kullandığı belirlenen hakim-savcı sayısının bin 800 civarında olduğunu dile getirmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.