1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Camilerin ibadete açılmasına dair İçişleri Bakanlığı'ndan genelge
Camilerin ibadete açılmasına dair İçişleri Bakanlığı'ndan genelge

Camilerin ibadete açılmasına dair İçişleri Bakanlığı'ndan genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine koronavirüs sürecinde cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesine ilişkin koşulları içeren bir genelge gönderdi.

A+A-

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre, 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazlarının kılınmasına izin verilecek. Ancak cuma namazları cami içerisinde kılınamayacak.

Öğle, ikindi ve cuma namazlarını cemaatle kılacak herkese yüz maskesi kullanma zorunluluğunun getirildiği genelgede öne çıkan bazı satır başları şunlar:

  • Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacak;

  • Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen tesbih rahle ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek;

  • Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek;

  • Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında yeterli bahçesi, avlusu, açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek;
  • Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında yaptığı açıklamada, Ramazan bayramı boyunca 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.

Erdoğan, 29 Mayıs'ta cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen, şartları uygun camilerin ibadete açılacağını, bir süre sadece öğle namazı kılınacağını belirtmişti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler