Cammu Keşmir'de çatışma: 4 kişi hayatını kaybetti

Cammu Keşmir'de çatışma: 4 kişi hayatını kaybetti

Hindistan güvenlik güçleriyle Cammu Keşmir'deki bağımsızlık yanlıları arasında çıkan çatışmada 2 direnişçi ve 2 Hindistan askeri hayatını kaybetti.

Cammu Keşmir bölgesinde Hindistan güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlıları arasında çıkan çatışmada 4 kişi öldü.

Hindistan ordusunun sözcüsü Rajesh Kalia, polisin ve kontragerilların, ihbar üzerine Naidkhai köyüne baskın yaptığını, çıkan çatışmada iki direnişçinin ve iki askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Kalia, operasyonda iki otomatik silah ve bazı mühimmatların ele geçirildiğini ifade etti. Çatışmanın ardından, Himalayalar bölgesinde Hindistan hakimiyetine karşı çıkan yüzlerce köylü, "Özgürlük istiyoruz" ve "Hindistan geri git" sloganları atarak gösteri düzenledi.

Köylüler, bölgedeki karakolda tutulan iki direnişçinin cenazesini istedi.

Geçen haftalarda ateşkesin Hindistan tarafından ihlal edilmesi sonucu 25 sivil yaşamını yitirmiş, 103 kişi yaralanmıştı.

Bölgede iki ayı aşkın süredir devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde şu ana kadar 90'dan fazla Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı. 

Hindistan ve Pakistan arasında, İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana tartışma konusu olan Cammu Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.