1. HABERLER

  2. "Çanakkale Savaşları centilmenlerin savaşıdır"
"Çanakkale Savaşları centilmenlerin savaşıdır"

"Çanakkale Savaşları centilmenlerin savaşıdır"

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington'daki Türk anıtı törenle açıldı. Törene iki ülkeden birçok temsilci katıldı.

A+A-

Yeni Zelanda Kültür ve Miras Bakanı Maggie Barry, Anzak geleneğinin Gelibolu'da doğduğunu belirtti.

Başkent Wellington'daki Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'ndaki Türk Anıtı törenle açıldı.

Törene Yeni Zelanda Kültür ve Miras Bakanı Barry'nin yanı sıra Gazi İşleri Bakanı David Bennett, Wellington Belediye Başkanı Justin Lester, Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, siyasi parti temsilcileri, askeri yetkililer ve Türk vatandaşları katıldı.

Barry, törende yaptığı konuşmada, Türk Anıtı’nın açılmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendiğini söyledi.

Yeni açılan anıtın başkent Wellington'un güneyindeki Tarakena Körfezi'nde yer alan Atatürk Anıtı'nı tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade eden Barry, "Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'nda Avustralya Anıtı'ndan sonra açılışı yapılan ilk anıtın Türkiye'ye ait olması isabetlidir, zira Anzak geleneği Gelibolu'da doğmuştur. Gelecekte, İngiliz, Amerikan, Belçika ve Fransız anıtları da açılacak." diye konuştu.

ÇANAKKALE SAVAŞLARI CENTİLMENLERİN SAVAŞIDIR

Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ergin yaptığı açıklamada, Gelibolu çıkarması ve müteakiben yaşanan Çanakkale Savaşlarının tarihin kaydettiği son "centilmenler savaşı" olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yeni Zelanda arasında tarihi Çanakkale Savaşlarına dayanan ve diğer ülkelere örnek teşkil eden köklü dostluk ilişkileri bulunduğunu belirten Büyükelçi Ergin, "Sayısız merminin havada birbiriyle çarpıştığı bir savaşta dedelerini yan yana kaybeden Türkiye ve Yeni Zelanda, bu savaştan dostluk yaratarak dünyaya olgunluk dersi vermiştir." ifadelerini kullandı.

Anıta ayrılan yer için Yeni Zelanda hükümetine teşekkür eden Ergin, "Kültür ve Miras Bakanı Barry’nin şahsında Yeni Zelanda hükümetine, Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı’nda Türk Anıtı için ayırdıkları bu müstesna yer için teşekkür ediyorum." dedi.

Yeni Zelandalı sanatçı Matt Gauldie tarafından tasarlanan anıtta, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934'te Anzak annelerine hitaben yazdığı mektuptaki, ‘‘Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’’ ifadeleri yer alıyor.

Anıt Gelibolu’dan getirilen taşlarla güçlendirilen beton kaide üzerinde 2 metre yüksekliğindeki ve 700 kilogram ağırlığındaki bronz levhadan oluşuyor. Ayrıca Gelibolu’dan getirilerek Wellington’da yetiştirilen "Türk çamı" (kızılçam) da Türk-Yeni Zelanda dostluğunun yaşayan bir örneği olarak anıtın arkasında yer alıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler