1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Casusluk suçlamasıyla yargılanan DEVA Partili Gürcan için istenen ceza belli oldu
Casusluk suçlamasıyla yargılanan DEVA Partili Gürcan için istenen ceza belli oldu

Casusluk suçlamasıyla yargılanan DEVA Partili Gürcan için istenen ceza belli oldu

Metin Gürcan’ın duruşması Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

“Askeri ve siyasi casusluk" suçlamasıyla yargılanan Metin Gürcan’ın Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı görülen duruşmasına tutuksuz sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

Savcı, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında mütalaasını açıkladı.

Gürcan'ın savunmasında, yabancı diplomatlara, açık kaynaklardan derlediği bilgileri verdiğini iddia ettiği aktarılan mütalaada, elde edilen ortam dinlemesi kayıtları sonucu ise bu bilgilerin "gizli kalması gereken bilgiler" arasında bulunduğunun belirlendiği aktarıldı.

Savcı, Gürcan'ın, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada, sanık Gürcan ve avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiği belirtildi. Duruşmaya 9 Mart'ta devam edilecek.

Kaynak: BBC Türkçe

whtspp.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.