1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu: ABD'den İşbirliği Sinyalleri Geliyor
Çavuşoğlu: ABD'den İşbirliği Sinyalleri Geliyor

Çavuşoğlu: ABD'den İşbirliği Sinyalleri Geliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gülen'in iadesi konusunda ABD'den işbirliği sinyalleri geldiğini belirtti, NATO'yu eleştirdi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında Fethullah Gülen'in iadesi, Rusya ve NATO ile ilişkiler, IŞİD'le mücadele ve 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Fethullah Gülen'in iadesi konusunda işbirliği sinyalleri gördüklerini belirten Çavuşoğlu, "ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet geliyor. Daha sonra üst düzey ziyaret bekliyoruz. Daha sonra Adalet Bakanı ile birlikte ABD'ye giderek tekrar bu talebi yenileyeceğiz" dedi.

Rusya ile oluşturulan üçlü mekanizma çerçevesinde Türk yetkililerin dün akşam Rusya'ya gönderildiğini belirten Çavuşoğlu, bu diyaloğun ikili ilişkilerin daha sağlıklı yürümesine katkı sağlayacağını kaydetti. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile aynı görüşte olduklarını belirten Çavuşoğlu, ancak Beşar Esed'in başta olduğu bir geçiş sürecinin olamayacağını kaydetti.

IŞİD'e karşı hep beraber hareket edilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, IŞİD'e karşı koalisyon operasyonlarına Türk uçaklarının da aktif olarak katılacağını açıkladı.

Teknoloji paylaşımında Batı'ya eleştiri

Savunma alanında teknoloji paylaşımına yanaşmadıkları gerekçesiyle NATO müttefiklerini eleştiren Çavuşoğlu, NATO'dan somut destek vermesini beklediklerini söyledi. Teknoloji paylaşımı ve ortak üretim konusunda NATO üyelerinin çoğuyla sorun yaşandığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu imkanı sağlayacak başka ülkelerle işbirliğine gitmesinin normal karşılanması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşma ile ilgili soruyu da, "Gelecek hafta Meclis'te oylanır. Anlaşma onaylanır onaylanmaz, İsrail ve Türkiye olarak Büyükelçilerimizi atamak için adımlarımızı atacağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.