1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu: S-400 işinin bittiğini ABD'ye bir kez daha söyledik
Çavuşoğlu: S-400 işinin bittiğini ABD'ye bir kez daha söyledik

Çavuşoğlu: S-400 işinin bittiğini ABD'ye bir kez daha söyledik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Brüksel'deki NATO merkezinde bir araya geldi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sistemine ilişkin "S-400'lerin satın alındığını ve bu işin bittiğini bir kere daha söyledik" açıklamasında bulunarak bu konuda ikili düzeyde bir çalışma grubu oluşturulabileceğine işaret etti. 

"ABD Dışişleri Bakanı'yla Türkiye ya da ABD'de daha geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleşmesi konusunda mutabık kaldık."

Afganistan barış süreci

Afganistan'da barış için Türkiye'de düzenlenecek toplantıya da değinen Çavuşoğlu, geçmişte Türkiye'de bir toplantı yapılması konusunda Afganistan yönetimi ile Taliban'ın talebinin bulunduğunu ifade etti. 

Türkiye'de düzenlenecek toplantının, Katar'ın başkenti Doha'da yürütülen görüşmelere bir alternatif olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, "Doha'ya alternatif platform istemiyoruz, destekleyici bir toplantı gerçekleştirmek istiyoruz" dedi. 

Çavuşoğlu, Taliban-Afganistan yönetimi arasında mutabakat zaptı imzalanması beklentisi bulunduğuna da vurgu yaparak şöyle devam etti: 

"Bu doğrultuda tüm taraflarla görüşüyoruz. Afgan yönetimiyle de görüşüyoruz, Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal da iki hafta önce Doha'daydık başta Molla Birader olmak üzere Taliban yetkilileriyle görüştü. Tüm taraflarla görüşüp bir an önce tarihi belirlemek istiyoruz."

Blinken'la da bu konuda birlikte çalışarak bir netice almak istediklerini teyit ettiklerini aktaran Çavuşoğlu, "Afganistan Konferansı'nı nisan ayı içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler