1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu'ndan İncirlik Açıklamasına Düzeltme
Çavuşoğlu'ndan İncirlik Açıklamasına Düzeltme

Çavuşoğlu'ndan İncirlik Açıklamasına Düzeltme

Çavuşoğlu, "IŞİD hepimizin düşmanı. Rusya ile işbirliği neden yapmayalım?" dedi. İncirlik konusundaki ifadeleri ile ilgili ise düzeltme açıklamasında bulundu.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesi sonrası Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti.

IŞİD'le savaş konusunda Türkiye'nin Rusya ile işbirliğine hazır olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, İncirlik Üssü'nün Kremlin'e açılabileceği mesajını vererek şöyle konuştu:


"DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım? Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov'un da söylediği gibi mutabık kaldık."

Çavuşoğlu'nun bu açıklamaları, bugün düzenlediği basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım'a soruldu. Gazeteci Yıldırım'a "Dışişleri Bakanı sayın Çavuşoğlu'nun 'İncirlik Üssü'nün Rus uçaklarına açılabileceği' yönündeki açıklamaları var, Rusya'dan da buna olumlu açıklamalar geldi. Siz bu konuda ne söyleyeceksiniz?" sorusunu yöneltti.

Yıldırım, soruyu kendi cevaplamak yerine sözü, toplantıya katılan bakanlar arasında yer alan Çavuşoğlu'na bıraktı. 

Çavuşoğlu, "Benim böyle bir ifadem olmadı. Koalisyonla işbirliğini örnek verdik. Rusya ile işbirliği yapabileceğimizi söyledik. Basın bunu yanlış anladı" diye konuştu. 

Diğer taraftan Mısır'la ilişkilerin normalleşmenin ne kadar mümkün olduğu sorulan Çavuşoğlu şöyle yanıt verdi:

"Biz nerede olursa olsun darbeye karşıyız. Prensipli tutumumuzu her zaman söyleriz. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Biz güçlü bir Mısır istiyoruz. İstikrarlı, güvenli tesis edilmiş bir Mısır istiyoruz. Ortadoğu için Arap dünyası için Müslüman dünyası için özellikle de Filistin için katkı sağlayabilecek bir Mısır istiyoruz. Maalesef bugünkü Mısır bu söylediklerimizin hepsinden çok uzak. Kardeş bir ülke. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Şu andaki rejime karşı tutumumuz böyle olsa da biz Mısır'ı kardeş bir ülke olarak görüyoruz. Kardeş bir ülkenin bu durumda olması bizi de rahatsız ediyor. Benim söylediğim 'Mısır'la görüşmeye hazırım' demem aslında yeni bir şey değil. Ama şu bir gerçek ki Mısır, bu şekilde gidemez. Mısır'ın olumlu adımlar atması lazım. Ben tabii ki her zaman bunları muhatabımla görüşebilirim. Bu konuda hiçbir problem yok. Bizim amacımız Mısır'ı cezalandırmak, Mısır'a düşmanlık yapmak değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Ama yanlış bir şey varsa söylüyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.