1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Cezayir ile Fransa arasında 'sömürgecilik' gerilimi
Cezayir ile Fransa arasında 'sömürgecilik' gerilimi

Cezayir ile Fransa arasında 'sömürgecilik' gerilimi

Cezayir ile Fransa arasında gerilim, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamaları sonrasında yükseldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cezayir ile Fransa arasında gerilim, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamaları sonrasında yükseldi.

Macron, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada Cezayir'i "Fransa'ya kin beslemekle" suçlarken, "Fransız kolonizasyonundan önce bir Cezayir ulusu var mıydı?" şeklinde konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı Osmalı'yı da Cezayir'i "kolonileştirmekle" suçlarken, "Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve sahip olduğu hakimiyeti tamamen unutturabilme kapasitesini görmek beni büyülüyor" dedi.

Bu açıklamalarla Macron, milyonlarca Cezayirlinin katledildiği sömürge dönemini aklamaya çalışmakla suçlandı.

Macron'un sözleri sonrasında bir açıklamada bulunan Cezayir Cumhurbaşkanlığı, Macron'ı kınayarak, bu sözleri "kabul edilemez bir hakaret" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanlığı, Macron'un sözlerini "Fransız sömürgeciliğine karşı yiğit bir direnişle kendilerini feda eden 5 milyon 630 bin direnişçinin anısına kabul edilemez bir hakaret" şeklinde değerlendirdi.

Fransa'nın sömürge döneminde Cezayir halkına soykırım uyguladığını ifade eden açıklama sonrasında, Cezayir'in Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan büyükelçisi Muhammed Anter Davud ülkeye geri çağrıldı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.