Charter Yasağı Kalktı: 700 Bin Rus Turist Hedefleniyor

Charter Yasağı Kalktı: 700 Bin Rus Turist Hedefleniyor

Rusya, Türkiye'ye uygulanan charter seferleri yasağını kaldırdı.

Rus İnterfax ajansının bildirdiğine göre Türkiye'ye charter uçak seferi yapılmasını yasaklayan hükümet genelgesinin kaldırılmasını öngören kararname Başbakan Dimitri Medvedev tarafından imzalandı.

Rusya'nın, uçak krizinin ardından getirilen Türkiye ile charter uçuşları yasağı kalkmış oldu. Rusya Başbakanlık Sözcüsü Natalya Timakova, daha önceki açıklamasında, yasa taslağının henüz imzalanmadığını belirtmiş, Sputnik'e konuşan Rusya Havacılık Kurumu'nun (Rosaviatsiya) bir sözcüsü ise "Türkiye'ye charter uçuş yasağı bugün kaldırıldı, ilgilenen tüm havayolu şirketleri uçuşlarını başlatmak için başvuruda bulunabilir" demişti. Rusya Başbakanlık Sözcüsü Natalya Timakova, Ulaştırma Bakanlığının Bakanlar Kuruluna yasağın kaldırılmasına dair yasa taslağı sunduğunu doğrulamıştı.

15 şirket uçuşa hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arasındaki 9 Ağustos zirve buluşmasında Türkiye'ye charter seferlerinin tekrar başlatılması da gündeme gelmişti. 15 Rus havayolu şirketinin Türkiye’ye charter seferleri başlatmaya hazır olduğu öğrenildi. 24 Kasım'da savaş çağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Rusya yönetimi Türkiye'ye charter uçuşları yapılmasını yasaklamıştı.

700 bin turist

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, "Sezonun yüzde 70'ini bitirdik ama yine de turizmcileri umutlandıran, heyecanlandıran bu kararı sevinçle karşılıyoruz. Sezonda bugüne kadar tarifeli uçuşlarla gelen Rus turist sayısının 200 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Charter seferlerinin başlamasıyla sayının 700 binlere ulaşmasını temenni ediyoruz" dedi.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.