1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. CIA, 15 Temmuz'u Yazdı
CIA, 15 Temmuz'u Yazdı

CIA, 15 Temmuz'u Yazdı

CIA'nın resmi sitesi Türkiye ile ilgili bölümü güncelleyerek darbe girişimine yer verdi.

A+A-

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), resmi internet sitesindeki Türkiye bölümünü güncelleyerek darbe girişimine yer verdi.

CIA resmi sitesinde ülkelere dair farklı birçok bilgilerin paylaşıldığı "The World Factbook" bölümünü güncelleyerek Türkiye'de 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimini ekledi.

9 Ağustos tarihinde yapılan güncellemede, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bazı unsurların, İstanbul ile Ankara'daki devletin ve savunma sisteminin önemli noktalarında bir darbe girişiminde bulunduğuna yer verildi.

Yapılan güncellemede, şu bilgilere yer verildi:

"Sokakları toplu bir şekilde saran Türk halkının, darbeci güçlerle karşı karşıya gelmesi sonucunda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti ve 2000'in üzerinde kişi yaralandı. Türk hükümet yetkilileri, askeriye içerisinde çok sayıda kişiyi tutukladı ve binlerce yargıç ve gazeteciyi gözaltına aldı, darbeyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle binlerce öğretmeni görevlerinden uzaklaştırdı. Hükümet yetkilileri, darbeyi düzenleyenleri, Türkiye tarafından terör organizasyonu olarak tanımlanan ve çok sayıda ülkede dini ve sosyal faaliyetler yapan ‘Gülen’ hareketiyle bağlantısı olmakla suçluyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.