1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin ile İran arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı
Çin ile İran arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı

Çin ile İran arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İran'ın başkenti Tahran'da ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Danışmanı Ali Laricani ile bir araya geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Tahran'a gelen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Ayetullah Ali Hamaney’in Danışmanı Ali Laricani görüşmesinde, İran'ın Çin'in başlattığı 'Kuşak ve Yol' projesine katılımını öngören 25 yıllık bir iş birliği anlaşmasının ele alındığı belirtildi. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Yi'nin Tahran ziyaretinde 25 yıllık İran-Çin iş birliği anlaşmasının imzalanacağını açıklamıştı.

Anlaşmanın ilk olarak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2016'daki Tahran ziyaretinde gündeme geldiğini belirten Hatibzade, "Bu anlaşmada iki ülkenin çeşitli alanlardaki iş birliğinin ekonomik boyutları ve İran'ın Çin'in Kuşak ve Yol fikrine katılımı dikkate alındı" ifadesini kullanmıştı.

Orta Doğu ziyaretleri kapsamında Tahran'da bulunan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile de bir araya gelecek.

25 yıllık anlaşma imzalandı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Ali Laricani ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasında çeşitli alanlarda iş birliğini öngören 25 yıllık anlaşma imzalandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2016 yılındaki Tahran ziyaretinde ilk defa gündeme gelen İran'ın Çin'in başlattığı "Kuşak ve Yol" projesine katılımını öngören anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler